Protestniki so se začeli zbirati že zgodaj popoldne, ko so ponekod ohromili promet in zasedli železniško postajo v prestolnici. Policija je v Parizu nato uporabila solzivec, napetosti pa so se nadaljevale tudi pozno v noč.
Po besedah notranjega ministra Gerlada Darmanina je okoli 1500 izgrednikov v Parizu "razbijalo javne zgradbe in napadalo policiste". Šlo naj bi za skupino mladih, oblečenih v črna oblačila in z maskami, ki se je postavila na čelo pohoda in uničevala avtobusne postaje, reklamne panoje, izložbe in kioske. Ostali protestniki so demonstrirali mirno.
Ocene o tem, koliko Francozov se je odpravilo na ulice, so različne. Na eni strani sindikati pravijo, da se je po vsej državi zbralo 3,5 milijona ljudi, na drugi stani pa je policija ocenila, da jih je bilo manj kot 1,1 milijona.
Ocene so različne tudi glede števila protestnikov v Parizu. Sindikati trdijo, da se jih je zbralo rekordnih 800.000, policija pa je sporočila, da je mesto zavzelo 119.000 protestnikov.
Že več kot dva tedna stavkajo tudi smetarji, zato se Pariz že utaplja v smeteh, ki so postale simbol protestov. Tudi tokrat so med protestom goreli polni smetnjaki, zažgali so tudi kioske, poroča France24.
V okolici Pariza so za javnost zaprli več znamenitosti, med katerimi so tudi Eifflov stolp, Versajska palača in Slavolok zmage.
Gasilci in policisti so imeli veliko dela tudi v mestu Bordeaux, kjer so protestniki celo zažgali vrata mestne hiše, kot prikazujejo posnetki, ki krožijo na družbenih omrežjih. Enega moškega so aretirali. Ni jasno, kdo je zanetil požar, ki pa so ga gasilci hitro pogasili.
Zvečer se je na pestro dogajanje po državi odzvala tudi premierka Elisabeth Borne, ki je nasilne protestnike in škodo, ki je nastala, označila za nesprejemljivo.
Za torek napovedan nov protest
Sindikati napovedujejo, da bodo boj proti pokojninski reformi nadaljevali, za torek so napovedali nov protest, ki naj bi sovpadal z načrtovanim obiskom britanskega kralja Karla III. Darmanin, ki je skušal razbliniti vse skrbi pred kraljevim obiskom, je v četrtek zvečer dejal, da varnost "ne predstavlja težav" in da bo monarh "dobrodošel in dobro sprejet", navaja BBC. No, obisk so naposled le prestavili.
Francoski sindikati so za "eksplozivne razmere" v državi obtožili vlado in delavce pozvali, naj nadaljujejo proteste proti reformi.
Sporna pokojninska reforma, ki jo je francoska vlada minuli teden s pomočjo ustavnih pooblastil sprejela mimo parlamenta, predvideva zvišanje upokojitvene starosti z 62 na 64 let in podaljšuje čas vplačevanja prispevkov v pokojninsko blagajno. Trenutno jo preučuje francoski ustavni svet. Datum, ko naj bi se o njej izrekel, ni znan, navaja dpa.
Reforma je po mnenju vlade nujna za obstoj francoske pokojninske blagajne, francoski predsednik Emmanuel Macron pa si želi, da bi začela veljati do konca leta.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.