Na polotoku Reykjanes so se leta 2021 po 800-letnem premoru znova pojavili manjši izbruhi, kar bi lahko pomenilo nov "eruptivni cikelj," ocenjuje Matthew Roberts iz IMO. Pričakujejo, da bodo izbruhi vulkanov potekali vzdolž celotne polotoka in ne le večkrat z iste lokacije. Vulkanska nestabilnost pa bi lahko trajala desetletja. Trenutne ocene kažejo, da je magma le še 800 metrov pod zemljo, območje pa je v zadnjih tednih streslo več tisoč potresov.
Na sedežu IMO v Rejkjaviku 24 ur na dan spremljajo seizmično dogajanje, v zadnjem dnevu so tako zaznali kar 2000 potresnih sunkov. Težave jim povzročajo še prekinjena dobava električne energije in uničene ceste na območju Grindavika.
V petek je ekipo strokovnjakov šokirala ugotovitev, da magma prodira na površje in lomi kamnino na razdalji 15 kilometrov. Pod Grindavikom je magma zarezala tunel "kot podzemni tovorni vlak". Gre sicer za prvi tak pojav v sodobnem času.
Seizmični podatki niso intenzivni, so pa številčni, kar nakazuje, da bo lava na površje lahko curljala več tednov. Kam bo lava tekla, težko predvidevajo, zato ob elektrarnah že gradijo preventivne nasipe in jezove.
Mesto Grindavik se je pogreznilo za več kot meter
Čeprav ima Islandija pripravljene številne domiselne načrte za boj proti lavi, Roberts opozarja, da "narava vedno zmaga, če je izbruh dovolj močan in dolg".
Za območje z okoli 4000 prebivalci so takoj odredili evakuacijo, vsak dan naj bi le en član gospodinjstva imel nekaj minut časa, da iz domovanj pobere osebne stvari. Po spletu so že zaokrožile fotografije več metrov velikih razpok na cestah in hišah. Zahodni del mesta Grindavik se je od prejšnjega tedna pogreznil za več kot meter, vsak dan se pogrezne za okoli štiri centimetre, pogrezanje pa se bo še nadaljevalo.
Domačini so se lahko v preteklih dneh že večkrat za kratek čas vrnili na svoja domovanja, a le za toliko časa, da so odnesli najnujnejše potrebščine in evakuirali svoje hišne ljubljenčke in ostale živali.
A tudi tiste živali, ki so ostale v tem mestu duhov, niso ostale zapuščene. Na pomoč so jim namreč hitro priskočile dobrodelne organizacije in zavetišča, ki so poskrbela za varno evakuacijo tudi kosmatincev in ostalih živali. Vodja zavetišča za živali Kattholt Hanna Everson sodeluje z drugimi dobrodelnimi organizacijami za reševanje živali na Islandiji, ki v Grindaviku iščejo hišne pozabljene ali izgubljene ljubljenčke.
Nekateri prebivalci se namreč kljub obljubam nismo smeli vrniti v svoja bivališča, zato so rokave zavihale kar organizacije. Doslej so iz mesta rešili že 53 mačk ter številne ostale živali. Vsej so do zdaj evakuirali že 289 živali, od rib, papig, psov, pa tudi konjev in žab. "Rešili pa smo celotno piščančjo farmo s 15.000 piščanci," je povedala za Sky News.
Zaradi številnih potresov na območju se sicer to ribiško mesto sooča tudi z izpadom elektrike. Električna distribucijska oprema HS Orka v Grindaviku je namreč poškodovana na več mestih zaradi stalnih potresov in deformacije tal. "Ni jasno, ali in kdaj bo elektrika na tem območju spet nemotena," so zapisali v podjetju.
Prebivalci trepetajo pred izbruhom, ki bi uničil vso infrastrukturo in v zrak spustil strupene pline. Fotografije iz zraka razkrivajo, da magma tokrat reže po prejšnjo, več sto let staro vidno razpoko. Zaradi potresov ostaja zaprta tudi ena najbolj priljubljenih turističnih točk na Islandiji – Modra laguna.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.