Francoski sindikati, ki reformi ostro nasprotujejo, še vedno upajo, da bosta vlada in predsednik države Emmanuel Macron, ki je zavrnil njihove pozive k pogovorom, popustila, je poročala STA. Ozračje glede pokojninske reforme je v Franciji napeto že od konca januarja, ko so Francozi svoje nestrinjanje z reformo izrazili tudi na ulicah.
Nasprotovanju so se v Parizu in drugih mestih pridružili tudi smetarji, zato so se po mestih začele kopičiti smeti. Te dni pogled na znameniti Eifflov stolp in Slavolok zmage kazijo kupi smeti.
Pariška mestna uprava je sporočila, da je bilo v nedeljo na ulicah francoske prestolnice, med drugim tudi pred stavbo, v kateri zaseda senat, nakopičenih približno 5400 ton smeti. Po mestu se že širi vonj po gnilih ribah in drugi hrani, predvsem v okolici nekaterih restavracij.
Stavki so se pridružili tudi drugi sektorji, med njimi energetski in prometni, kar še poglablja težave z odvozom smeti. Iz županovega urada v Parizu so sporočili, da je kopičenje vreč smeti posledica tudi blokiranih in natrpanih sežigalnic.
Meščani so zaradi nastalih razmer zaskrbljeni tudi za svoje zdravje. V nekaterih okrožjih so zaskrbljeni zaradi razmnoževanja podgan in ostalih glodavcev, lokalni uradniki pa pariško županjo pozivajo, naj za nujno posredovanje najame zasebnike, ki bodo očistili mesto, poroča CNN. Občinska uprava sicer skrbi za odvoz smeti v polovici od 20 pariških okrožij. Za preostalih 10 so odgovorni zasebni izvajalci.
Obljuba o zvišanju najnižje zagotovljene pokojnine na 1200 evrov
Razmere pa se najverjetneje ne bodo umirile kaj kmalu, saj sindikati načrtujejo nove stavke in proteste. V sredo, ko bo predlog zakona pred odborom, po vsej državi napovedujejo proteste. V soboto se je demonstracij udeležilo več kot 360 tisoč ljudi. Odbor, ki bo skušal najti kompromis med različicama zakonov v senatu in državnem zboru, je pred težko nalogo.
Predsednica vlade Elisabeth Borne je po odločitvi senata izrazila prepričanje, da ima vlada zadostno večino v parlamentu za sprejetje zakona. Če pa temu ne bi bilo tako, bi lahko uporabila redek in sporen ustavni instrument, znan kot člen 49/3, in pokojninsko zakonodajo sprejela brez glasovanja, je poročala STA.
Vlada kljub protestom vztraja pri reformi, češ da bi se brez nje pokojninski sistem sesul. Pokojninska reforma je bila tudi ena osrednjih Macronovih predvolilnih obljub. Kritike so skušali omiliti z obljubo o zvišanju najnižje zagotovljene pokojnine na 1200 evrov in dodatkih za upokojence z zdravstvenimi težavami ter tiste, ki so opravljali fizično zahtevna dela. Opozicija jim očita, da gre zgolj za bonbončke brez pravega učinka.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.