Južna Koreja je po strmoglavljenju v 36 dneh končala z operacijo, v sklopu katere so mobilizirali ladje mornarice, letala in potapljače ter iz morja potegnili ostanke satelita in opravili analizo.
"Našli smo več ključnih delov satelita, ki so jih pregledali ameriški in južnokorejski strokovnjaki. Ugotovili so, da satelit sploh ni sposoben opravljanja vojaških izvidniških del," je sporočil vrh južnokorejske vojske. Severna Koreja se na navedbe še ni odzvala, poroča AP.
Satelit naj bi imel slabo opremo za lociranje in sledenje ciljem, poroča Reuters. "Ločljivost optične naprave, naložene na satelitu, ni bila primerna za vojaško uporabo," je ocenil Jang Uk, sodelavec Inštituta za politične študije Asan v Seulu.
Cilj Kim Džong Una z vohunskim satelitom je bila sicer prav pridobitev vesoljskega nadzornega sistema za spremljanje Združenih držav Amerike in Južne Koreje iz zraka.
V Pjongjangu priznali tehnično težavo
Severnokorejska raketa je strmoglavila v morje, "potem ko je izgubila potisk zaradi nepravilnega delovanja motorja v drugi stopnji", so vzrok za neuspeh opisali v Pjongjangu in s tem odkrito, a nekoliko presenetljivo priznali tehnično težavo, poroča Reuters. Že takrat pa so napovedali, da se z neuspelim poskusom niso končala njihova prizadevanja za prihodnje izstrelitve.

Severna Koreja je sicer že nekaj mesecev pred neuspešno izstrelitvijo satelita izstrelila poskusni satelit in objavila fotografije, na katerih je južnokorejska mesta moč videti iz vesolja, vendar so zahodni strokovnjaki takrat dejali, da so fotografije preveč nenatančne za nadzorovanje iz zraka, z njihovo pomočjo pa so vseeno lahko prepoznali nekatere večje cilje, kot so vojaške ladje na morju ali vojaški objekti na tleh.
Severna Koreja je na očitke odvrnila, da namen testnega satelita niti ni bil, da bi z zmogljivimi kamerami dostavili natančne fotografije.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.