"Napredek je dober in zdi se, da je bolnik popolnoma okreval, brez stranskih učinkov. Pacient lahko premika kurzor miške po zaslonu samo s svojimi mislimi," je Musk sporočil na svojem omrežju X.
Znanstveniki naj bi si sedaj prizadevali, da bi od bolnika dobili čim več povratnih informacij. Med drugim, da bi s svojimi mislimi sprožil čim več klikov miške na zaslonu.
Neuralink se na prošnjo za dodatne podrobnosti glede prvega vgrajenega čipa v človeku ni odzval, poroča Guardian.
Podjetju so sicer septembra odobrili izvajanje poskusov na ljudeh, prejšnji mesec pa so že izvedli prvo implementacijo čipa v predel možganov, ki nadzira gibanje. Prvotni cilj je po navedbah Neuralinka omogočiti, da bi ljudje s svojimi mislimi nadzorovali računalniški kurzor ali tipkovnico.
Musk ima s svojim podjetjem sicer visoke ambicije. V prihodnje naj bi si namreč prizadevali za hitro kirurško vstavljanje čipov, s katerimi bi lahko zdravili bolezni, kot so avtizem, depresija in shizofrenija, ter pomagali pri reševanju zapletenih nevroloških stanj, je poročal BBC.
Družba Neuralink, ki je bila lani ocenjena na približno pet milijard dolarjev (okoli 4,6 milijarde evrov), se je medtem že večkrat soočila s kritikami na račun varnostnih protokolov. Podjetje je namreč že kršilo pravila ameriškega ministrstva za promet pri prevozu nevarnih snovi.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.