Predsednik Gotabaja Radžapaksa je zaradi množičnih protestov, ki so zaradi najhujše gospodarske krize po osamosvojitvi divjali po državi, v noči s torka na sredo z vojaškim letalom pobegnil na Maldive. S seboj je vzel ženo in dva varnostnika, na otočju pa se ni zadrževal dolgo. Po poročanju tujih medijev se trenutno nahaja v Singapurju, od koder naj bi tudi poslal sporočilo o odstopu.
Maldivijski mediji so poročali, da je prenočil v luksuznem letovišču Waldorf Astoria Ithaafushi, njegovo razkošno nastanitev pa so primerjali s stisko njegovih rojakov, saj že štirje od petih prebivalcev Šrilanke zaradi hude gospodarske krize spuščajo obroke.
Proti Singapurju je poletel s saudskim letalskim prevoznikom, ni pa še jasno, ali je Singapur njegova konča destinacija ali gre le za postanek. "Predsednik Radžapaksa ni prosil za azil, niti mu ga nismo odobrili. Singapur prošnjam za azil sicer skorajda nikoli ne ugodi," so povedali na singapurskemu zunanjem ministrstvu.
Odstop je bil sicer pričakovan, napovedal ga je v torek. Šrilanko je najverjetneje zapustil, da bi se izognil možnosti aretacije s strani njegovih naslednikov, saj kot predsednik uživa imuniteto.
Protestniki sporočili umik
Protestniki, ki so se v sredo zjutraj zaradi pobega predsednika in imenovanja vršilca dolžnosti znova zbrali na ulicah, so danes sporočili, da se bodo umaknili iz zasedenih državnih ustanov, in pri tem opozorili, da bodo vseeno nadaljevali s prizadevanji za odstavitev predsednika vlade Ranila Wickremesingheja, ki trenutno opravlja tudi funkcijo vršilca dolžnosti.
Protestniki so konec tedna zasedli palačo predsednika Gotabaje Radžapakse in ga prisilili v beg na Maldive, v sredo pa so vdrli tudi v pisarno predsednika vlade, ki je zato protestnikom odredil evakuacijo državnih ustanov ter vojski in policiji naročil, naj storijo vse potrebno za vzpostavitev reda v državi.
Umik protestnikov iz zasedenih ustanov je potrdila tiskovna predstavnica protestnikov, vendar je opozorila, da bodo vseeno nadaljevali svoj boj za odstavitev oziroma odstop predsednika države in predsednika vlade.
V sredinem televizijskem nagovoru je Wickremesinghe demonstrante obtožil, da mu želijo preprečiti, da bi opravljal svoje dolžnosti kot vršilec dolžnosti predsednika, in dejal, da policija in vojska ne smeta dovoliti, da bi fašisti prevzeli oblast. "Zato sem razglasil izredne razmere in policijsko uro po vsej državi," je še dodal.
Policijska ura je bila sicer v četrtek že odpravljena. Policija je sporočila, da sta bila v nočnih spopadih s protestniki pred parlamentom ranjena vojak in policist. Medtem so iz glavne bolnišnice v Kolombu sporočili, da so v sredo sprejeli približno 85 ljudi, pri čemer se je en moški zadušil, potem ko so ga pri uradu predsednika vlade poškropili s solzivcem.
Je nekdanji predsednik Maldivov Radžapaksi vrnil politično uslugo?
Letalo Radžapakse sprava ni dobilo dovoljenja za pristanek na Maldivih. Nato je interveniral nekdanji predsednik Maldivov in sedanji predsednik parlamenta Mohamed Nasheed. Nasheedov tiskovni predstavnik navedb glede posredovanja ni ne zanikal ne potrdil, navaja CNN.
Državi Maldivov in Šrilanke sta bližnji sosedi, njuni glavni mesti loči 90-minutni let. Radžapaksa in Nasheed sta v preteklosti že bila zaveznika. Leta 2012 sta Nasheed in njegova žena med protivladnimi protesti na Maldivih politično zatočišče našla prav na Šrilanki, ki jo je takrat vodil brat sedanjega predsednika.
Medtem kot maldivijska vlada ni potrdila, da je Radžapaksa v državi, so to potrdili na šrilanški strani. V glavnem mestu Maldivov, Male, so Šrilančani, ki živijo na Maldivih, protestirali in nosili transparente z napisi, ki pozivajo k odstopu. Prebivalce Maldivov so prosili, naj svojo vlado pozovejo, naj ne brani in varuje "kriminalcev".
Novinarji so se zbrali tudi na letališču v Singapurju, ki naj bi bil naslednja postaja Radžapakse in njegove družine. Singapurska vlada se na prošnjo CNN ni odzvala.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.