Na delu so tržna in turistična inšpekcija ter inšpekcija za delo, ki nadzore izvajajo po uradni dolžnosti, poleg tega nadzore opravijo tudi, če prijavo podajo državljani. Ti so doslej podali že več kot sto prijav.
Od 2. do 4. januarja so na Hrvaškem opravili 534 nadzorov, od tega 197 pri posameznih trgovcih. Pri nekaterih izdelkih, kot so čokolada, pekovski izdelki, pivo, maslo, kisla smetana, toaletni papir in kava, so zabeležili dvig cen od tri do 19 odstotkov.
Opravili so tudi 94 nadzorov v storitvenih dejavnostih, predvsem v frizerskih in kozmetičnih salonih ter salonih za nego telesa, in ugotovili 17 primerov neupravičenega dviga cen, do katerega je prišlo ravno pred 1. januarjem, cene pa so se dvignile za od 10 do 80 odstotkov.
Kršitve so zaznali tudi pri 52 od 151 ponudnikov turističnih storitev. Novi ceniki so pokazali, da so cene zvišali od enega do deset odstotkov. Državne inšpekcije bodo s poostrenimi nadzori nadaljevale, poroča Dnevnik.hr.
Potrošniki bodo lahko spremljali cene blaga in storitev na prodajnih mestih
Po sklepu vlade morajo sicer vsi gospodarski subjekti, ki so cene zvišali v nasprotju z zakonom o uvedbi evra kot uradne valute na Hrvaškem, svoje maloprodajne cene blaga in storitev revidirati skladno s temeljnimi načeli pravil in zakonov, in to tako, da bodo postavljene do višine cen, ki so veljale ob koncu minulega leta, je povedal gospodarski minister Davor Filipović.
Vlada je državnemu inšpektoratu, davčni in carinski upravi, določenim ministrstvom, centralni banki ter regulatorjem finančnega trga, trga z energijo in linijskega prometa naložila, da nemudoma izvedejo nadzore pri poslovnih subjektih.
Gospodarsko ministrstvo bo poleg tega potrošnikom omogočilo spremljanje cen blaga in storitev na različnih prodajnih mestih, kmetijsko ministrstvo pa bo spremljalo gibanje cen kmetijskih in živilskih proizvodov.
"Ni cilj in smisel, da nekdo neupravičeno bogati na račun državljanov"
"Svobodni trg da, profitarstvo v teh razmerah pa nikakor ne," je uvodoma na seji vlade poudaril hrvaški premier Andrej Plenković in ocenil, da je zviševanje cen krivo tudi za višjo inflacijo v državi.
"Novembra je bila inflacija v EU 11,1-odstotna, pri nas pa 13-odstotna. Zato bomo vse, kar vpliva na višjo inflacijo, a je skrajno nepotrebno, sankcionirali. Proti temu se bomo borili z vsemi mehanizmi, ki jih imamo na voljo," je napovedal in med možnostmi navedel ukrepe na področju subvencij in davkov.
Poudaril je, da je cilj uvedbe evra krepitev gospodarstva. "Ni cilj in smisel, da nekdo neupravičeno bogati na račun državljanov. Pomembno je, da vsi, ki to počnejo, spoznajo, da to ne bo šlo. Ukrepali bomo proti vsem, prav proti vsem," je dejal.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.