Meteorološka jesen se začne 1. septembra, tri tedne kasneje sledi še jesensko enakonočje. Zahodna Evropa je to poletje doživela enega najhujših junijskih vročinskih valov doslej, vročina pa se ni umirila niti julija. Poleti so temperature od Portugalske do Francije in Združenega kraljestva ter še marsikje drugje presegle najvišje doslej zabeležene temperature, v Španiji je zaradi vročine umrlo več kot 1000 ljudi.
Meteorologi Accuweatherja napovedujejo, da se bo toplo vreme v zahodni in srednji Evropi zavleklo v jesen. Prevladujoče območje visokega zračnega tlaka, ki je to poletje povzročilo izjemne vročinske valove, bo vztrajalo še vsaj do prvega dela jeseni. To pomeni, da bodo temperature za eno do dve stopinji Celzija višje od običajnih.
Podatki, ki jih je julija objavil Evropski observatorij za sušo, kažejo, da je več kot 60 odstotkov celine v sušnih razmerah. Suša je vplivala na vse, od proizvodnje energije do kmetijstva, rečnega prometa, prevoza blaga in porabe vode. Izjemno nizka gladina vode je prizadela nekatere najpomembnejše reke v Evropi, med drugimi reke Pad, Temzo in Ren.
Zaenkrat jesenske napovedi ne obetajo obsežnejših padavin, ki bi jih sušne regije krvavo potrebovale. Sistem visokega zračnega tlaka bo nevihte usmerjal stran od središča Evrope in zaradi tega bo na območju Iberskega polotoka, Francije, Italije in na jugu Združenega kraljestva vztrajalo bolj suho vreme od običajnega. Britanska vlada je 12. avgusta za nekatere predele Anglije uradno razglasila sušo. Na teh območjih so letos doživeli najbolj suh julij v zgodovini, prejšnji rekord sega v leto 1935.
Meteorologi menijo, da bi se lahko porečje reke Pad v Italiji zaradi najhujše suše v zadnjih 70 letih spremenilo v puščavo, saj se bo obdobje suhega vremena nadaljevalo.
Pri Accuweather opozarjajo tudi na nevarnost jesenskih gozdnih požarov. Najbolj mirni so sicer lahko v baltskih državah, kjer je bilo v preteklih mesecih več padavin kot v preostalih delih Evrope.
Padavine v drugem delu jeseni
Prve napovedi kažejo, da bo nekaj več padavin ob koncu jeseni na severu Evrope, kjer se bo tudi ohladilo, napovedujejo pri Accuweather in dodajajo, da se bodo padavine nato razširile še nad Anglijo in baltske države. Novembra se tako ne izključuje niti možnost vetroloma.
Podobno napovedujejo tudi za jugovzhodni del Evrope, vključno z Grčijo in Balkanom. Območje je sicer poleti prejelo nekaj padavin, ki pa niso končale izrazite suše. Meteorologi napovedujejo, da bo začetek jeseni še topel, v drugi polovici jeseni pa se bo količina padavin povečala.
Upanje, da se ta del Evrope reši dolgotrajne suše, je nevihtni sistem, ki nastaja nad morjem v Sredozemlju, slednje pa je trenutno od pet do šest stopinj Celzija toplejše kot običajno.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.