V zgodnjih jutranjih urah so kriminalisti policijske uprave Nova Gorica in uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave (GPU) na območju Nove Gorice na podlagi evropskega naloga prijeli 35-letnega državljana Italije ter opravili osebno in hišno preiskavo.
O odvzemu prostosti tujemu državljanu je policija obvestila pristojne pravosodne organe. Italijanskega državljana so nato privedli na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku okrožnega sodišča v Novi Gorici, ki je po zaslišanju zoper njega odredil pripor.
Italijanski državljan je bil po ugotovitvah tujih varnostnih organov vpet v kriminalno dejavnost s področja prepovedanih drog in drugih s tem povezanih kaznivih dejanj, ki jih je kriminalna združba izvrševala na mednarodni ravni, so potrdili na PU Nova Gorica.
V sklopu teh aktivnosti je bilo vključenih skupno 20 kriminalistov PU Nova Gorica in uprave kriminalistične policije GPU. Slovenska policija pa je pri tem sodelovala tudi z italijanskimi varnostnimi organi.
Omenjena preiskava je sicer potekala v okviru skupne operacije Europola, v kateri so poleg Slovenije sodelovale še Belgija, Nemčija, Italija, Francija, Portugalska, Španija in Romunija. Skupno so po navedbah Europola izvedli 150 preiskav, pridržali 132 ljudi, večino v Italiji, številne pa tudi v Nemčiji. V racijah je sodelovalo najmanj 2770 policistov.
'Ndrangheta, ki ima sedež v Kalabriji na jugu Italije, velja za eno največjih in najvplivnejših kriminalnih organizacij v Evropi. Danes pridržanim med drugim očitajo pranje denarja, izogibanja davkom, goljufije in tihotapljenje drog.
V Italiji je sodelovalo 1400 policistov, v Nemčiji pa 1000. Preiskave naj bi temeljile na podlagi naloga belgijskega sodnika, ki je primere preiskoval od leta 2018
Preiskali so več deset pisarn in trgovin. Osumljence so obtožili pranja denarja, davčnih utaj, goljufij, mafijskega združevanja in posedovanja ter trgovine z orožjem.
Do obsežne racije pod kodnim imenom Eureka je prišlo po skoraj štirih letih intenzivnih preiskav kalabrijske mafije, ki ima sedež v Kalabriji na jugu Italije in velja za eno največjih in najmočnejših kriminalnih združb v Evropi.
Člani mafije naj bi na staro celino iz Južne Amerike prek pristanišč Antwerp v Belgiji in Rotterdam na Nizozemskem tihotapili večje količine kokaina. Del pošiljke kokaina so nato poslali tudi v Avstralijo.
Kot so ugotovili, je mafijska skupina sodelovala s kolumbijskim kriminalnim združenjem in albansko skupino, ki deluje v Ekvadorju in več evropskih državah.
Klani 'Ndranghete so bili poleg tega glede na zadnje ugotovitve udeleženi v mednarodni trgovini z orožjem, ki je potekala iz Pakistana v Južno Ameriko. Orožje naj bi zagotavljali v zameno za pošiljke kokaina.
Med pandemijo skrivne sestanke zamenjali za komunikacijo prek aplikacij
Pred štirimi leti so v Belgiji odkrili povezavo med eno od picerij v mestu Genk in mafijo Ndrangheta. Lastniki picerije naj bi bili namreč v stiku s preprodajalci kokaina. Preiskava se je razširila v Nemčijo, kjer so začeli preverjati bratranca dveh osumljencev.
Člani Ndranghete so se v preteklosti izogibali telefonskim pogovorom in so se na sestankih raje srečevali na skrivnih lokacijah več sto kilometrov daleč stran. Toda pandemija koronavirusa in omejitev gibanja sta jih prisilila, da so spremenili taktiko in svojo komunikacijo opravljali na daljavo prek moderne tehnologije, kar pa je bila očitno usodna poteza, ki jo je prestregla policija. Organi so namreč razbili več kriptiranih aplikacij in s tem dobili vpogled v notranje delovanje mafijske družbe.
V eni od zahodnih nemških dežel so odkrili razširjeno mrežo restavracij, picerij, kavarn in sladoledarn, za katere oblasti sumijo, da jih je mafija uporabljala za pranje denarja. Na Bavarskem so že od junija 2020 preiskovali žensko in sedem moških z italijanskim državljanstvom, ki jih sumijo sodelovanja pri sofinanciranju tihotapljenja kokaina in pranju denarja.
"Današnji dan je jasen znak, da v Evropi ni prostora za organiziran kriminal, prav zagotovo ne niti pri nas v deželi Porenje - Pfalška," je povedal notranji minister te zvezne deleže Michael Ebling.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.