Konec maja je severnokorejska raketa z vojaškim izvidniškim satelitom kmalu po vzletu strmoglavila. S tem so strmoglavila tudi prizadevanja Kim Džong Una za pridobitev vesoljskega nadzornega sistema za spremljanje Združenih držav Amerike in Južne Koreje iz zraka.
Severnokorejska raketa je strmoglavila v morje, "potem ko je izgubila potisk zaradi nepravilnega delovanja motorja v drugi stopnji", so vzrok za neuspeh opisali v Pjongjangu in s tem odkrito, a nekoliko presenetljivo, priznali tehnično težavo, poroča Reuters.
O dogajanju so razpravljali tudi na tridnevnem srečanju vladajoče stranke. Korejska državna tiskovna agencija je sporočila, da so na sestanku obširno razpravljali o neuspešni izstrelitvi in prizadevanjih za posodobitev orožnega arzenala. Znanstvenikom in uradnikom so naročili štiri naloge, med drugim, da naj ugotovijo, kaj točno je povzročilo strmoglavljenje in naj v kratkem času izvedejo uspešno izstrelitev.
Kdaj naj bi Severna Koreja poskušala s ponovno izstrelitvijo, še ni znano, Južna Koreja trdi, da bi za to potrebovali "več kot nekaj tednov", navaja ABC News.
Vohunski satelit je le eden od številnih visokotehnoloških vojaških sredstev, ki jih je Kim javno obljubil. Z njimi se želi spopasti s po njegovem mnenju sovražnostjo, ki jo vodijo ZDA.
Drugi oborožitveni sistemi, ki jih želi imeti Kim, so raketa z več bojnimi glavami, jedrska podmornica, medcelinska balistična raketa na trdo gorivo in hipersonična raketa.
Od začetka lanskega leta je Severna Koreja izvedla že več kot 100 raketnih poskusov. Na tridnevnem srečanju naj bi razpravljali tudi o varnostnih razmerah v regiji, ki sledijo razširjenim vojaškim vajam med ZDA in Južno Korejo.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.