Prebivalci z golimi rokami in lopatami kopljejo po ruševinah, da bi našli morebitne preživele, medtem ko čakajo na reševalce, ki se trudijo, da bi v odročne vasi pripeljali tudi mehanizacijo. Pomoč potrebuje še več kot 300.000 ljudi.
Potres je z zemljo zravnal številne vasi v gorovju Atlas, po zadnjih podatkih pa je terjal tudi 2681 smrtnih žrtev. V vasici Tafeghaghte je v potresu umrla skoraj polovica prebivalstva, številni so še vedno pogrešani, poroča BBC. V javnost pa prihaja tudi vse več grozljivih zgodb preživelih. "Ljudje nimajo ničesar več. Ljudje stradajo, otroci prosijo za vodo. Potrebujejo pomoč," je za BBC povedal eden od domačinov.
Preživeli pa so še vedno ujeti v nočno moro, ki jih je zajela ob sunkovitem potresu v petek. Pastirja iz majhne vasice v gorovju Atlas tako še vedno preganja odločitev, ki jo je moral ob tresenju tal sprejeti v trenutku: ali naj reši svoja starša ali 11-letnega sina. Tayeb je bil namreč v času potresa s svojo ženo, dvema otrokoma in starši v majhnem kamnitem domu.
"Vse se je zgodilo tako hitro. Ko je začelo tresti, smo vsi stekli k vratom. Oče je spal, mami sem zavpil, naj zbeži, a je ostala in ga čakala," se spominja. Na drugi strani je videl le ženo in hčerko. Ko se je po potresu vrnil k ruševinam hiše, je tam našel sina in svoje starše. Pripoveduje, da je videl, kako je roka njegovega sina grebla po ruševinah, pod katerimi je bil ujet. Vedel je, da mora ukrepati hitro, zato je nemudoma stekel k sinu Adamu in začel kopati.
Ko se je obrnil k staršema, ki sta bila prav tako ujeta pod veliko kamnito ploščo, je bilo prepozno. "Moral sem izbrati med starši in sinom," je povedal s solzami v očeh.
Le nekaj trenutkov pred potresom pa se je v Marakešu rodila deklica. Prvih nekaj dni po uničenju je morala z mamo Khadijo preživeti v šotoru. Obe so namreč le nekaj ur po porodu evakuirali iz bolnišnice.
Najhujši potres v zadnjih 60 letih
Tla so se stresla v petek zvečer, žarišče potresa pa je bilo pod gorskimi vasmi južno od Marakeša. Tresenje z magnitudo 6,8 je tudi najhujši potres v zadnjih 60 letih v državi. Stavbe so se zamajale tudi ob severni obali Maroka.
55 kilometrov južno od Marakeša, v majhnem mestu Amizmiz v gorski dolini, so se številne stavbe v le nekaj sekundah spremenile v ruševine. Lokalna bolnišnica pa je prazna, saj stavba ni varna. Poškodovance zdravijo v šotorih, zdravstveno osebje pa je že sedaj preobremenjeno.
Eden od predstavnikov bolnišnice je dejal, da so v soboto v bolnišnico prepeljali 100 trupel. Nastalo je že več množičnih grobišč.
Ljudje sedaj spijo v šotorih, nekateri tudi zgolj na preprogah na osrednjem trgu mesta. "Šotor smo si naredili iz odej, saj je šotorov, ki jih je razdelila vlada, premalo," je povedal eden od prebivalcev mesta Amizmiz.
Reševalcem v Maroku se pridružujejo ekipe iz tujine
Španija je v Maroko poslala 86 reševalcev in osem psov, ki se bodo pridružili v reševanju in iskanju. Špansko obrambno ministrstvo je ob tem izrazilo pripravljenost poslati še kakršnokoli pomoči, ki bi se izkazala za potrebno, saj so naslednje ure ključne pri iskanju pod ruševinami ujetih ljudi.
Britanska vlada na dveh vojaških transportnih letalih pošilja 60 reševalcev s štirimi psi, manjšo zdravstveno ekipo in opremo za reševanje. Več letal z reševalnimi ekipami in nujno pomočjo je že vzletelo tudi iz Katarja, poročajo tuje tiskovne agencije.
Pomoč je sicer ponudilo tudi več drugih držav, med drugim Francija in ZDA, a so maroške oblasti sporočile, da pozorno ocenjujejo ponudbe, češ da bi bilo "pomanjkanje usklajevanja kontraproduktivno". V primeru potreb bodo v prihodnje morebiti sprejeli dodatne ponudbe, je sporočilo notranje ministrstvo.
Ogromna škoda je tudi v starem delu Marakeša, ki je na seznamu svetovne dediščine Unesca. Maroški kralj je v soboto že razglasil tridnevno žalovanje.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.