
Johna Šing-Van Leunga so aretirali aprila 2021, o obtožnici proti njemu pa je znanih le malo podrobnosti. Sodišče je sicer razkrilo njegove osebne podatke javnosti. O Šing-Van Leungu je sicer že leta 2004 pisal People's Daily in takrat navajal, da gre za poslovneža iz Hongkonga z ameriškim potnim listom, ki je tesno povezan z uradniki v obeh državah.
Časnik je takrat navajal, da je Leung, ki je leta 1985 ustanovil neodvisno prijateljsko združenje med ameriškim mestom Oklahoma in južnim mestom Guangdžou na Kitajskem. Pri tem je dejavno spodbujal kitajsko-ameriško trgovinsko in kulturno izmenjavo ter večkrat organiziral obiske ameriških vladnih uradnikov in poslovnežev. Obstaja tudi več fotografij Leunga v družbi visokih ameriških uradnikov, pa piše South China Morning Post.
Tiskovni predstavnik veleposlaništva ZDA v Pekingu je dejal, da so seznanjeni s poročili o obsodbi ameriškega državljana. Poudaril je, da je varnost in zaščita ameriških državljanov v tujini najvišja prioriteta ameriškega zunanjega ministrstva, primera pa zaradi varovanja zasebnosti ni želel podrobneje komentirati.
Pričakovati je, da bo odločitev sodišča še dodatno poslabšala odnose med Kitajsko in ZDA, ki so že tako zelo napeti zaradi vprašanj trgovine, človekovih pravic in Tajvana.
Zaradi ohladitve odnosov med Washingtonom in Pekingom v zadnjih letih so tudi ZDA vse pogosteje ukrepale proti kitajskim državljanom, obtoženim vohunjenja. Kitajske oblasti so medtem začele preiskave v zvezi z vohunjenjem tujih svetovalnih podjetij, ki delujejo v državi. V usklajenih akcijah so nedavno preiskali pisarne v Pekingu, Šanghaju, Šendženu, Sudžovu in drugih mestih.
Kitajska je konec aprila spremenila zakon o vohunjenju, ki poleg državnih skrivnosti zajema tudi zelo nejasno opredeljene nacionalne interese.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.