"Šel sem dvignit denar, nato pa sem se ustavil pod nadstreškom, kjer vedno čakam na avtobus za Kać. Pogovarjal sem se s kolegom, ki sem ga tisti dan srečal že tretjič, in šalila sva se, da mora eden od naju častiti pijačo. Pogovarjala sva se tudi z neko gospo. Med pogovorom smo se premaknili stran od nadstreška, kmalu zatem pa smo zaslišali glasen tresk. Vse se je zrušilo ... Obrnil sem se in videl samo ruševine in prah," se za srbski Telegraf Milimir Daničić spominja s cmokom v grlu.
Imeli so veliko srečo, da so vsi trije ostali nepoškodovani. "Bog nas je rešil. Spomnim se, da je zraven nas stalo neko dekle, a se je tudi ona premaknila in se tako rešila. Moja hčerka je stala nasproti postaje, čez cesto, in videla, kako je vse skupaj padlo. Vedela je, da tam tudi jaz čakam na avtobus in prestrašila se je, saj je mislila, da se mi je kaj zgodilo."
Upokojenec, ki je 36 let delal v novosadskem vodovodu, je prepričan, da mu je življenje rešila jakna, ki jo je nosil tistega dne. "Na sebi sem imel jakno svojega brata, ki je umrl pred tremi leti. Pogosto jo nosim kot spomin nanj. Spominjam se, da mi je bilo vroče, zato sem jo slekel in dal čez ramo. Umaknil sem se stran od nadstreška in vem, da me je rešila tista jakna. Nekaj je na tem, da sem jo oblekel tisti dan. Moj rojstni dan je bil včeraj, a verjemite mi, da bom praznoval tisti dan, ko sem ušel smrti pod ruševinami," je hvaležen.
Daničićeva družinska hiša se nahaja tik ob hiši 35-letne Sanje Arbutine Ćirić, ki je v tragediji umrla. "Včeraj zvečer sem govorila z Nikolo, Sanjinim možem, ki me je vprašal, če sem jo videl čakati na avtobus, in rekel sem, da ne ... Nisem je videl, mogoče je stala za mano. Mlado dekle, ko bi le videli, kakšen vrt je imela – poln rož. Imela sta se prelepo, zdaj pa je Nikola ostal sam. Prizor je bil grozljiv. Vse je bilo v ruševinah. Kako je to bilo videti, ste na fotografijah in posnetkih videli sami. Grozno," je še povedal.
Tudi on poudarja, da mora nekdo odgovarjati za tragedijo, ki je v petek pretresla Novi Sad in v kateri je umrlo 14 ljudi, več pa jih je bilo hudo poškodovanih. "Če samo pomislim, da bi lahko tam stali vsi potniki z vlaka, ki bi moral takrat pripeljati iz Beograda, mi kri zaledeni. Predstavljajte si, koliko žrtev bi bilo, na stotine," zaključi.
Na tisoče Srbov zahtevalo odstop ministra
V nedeljo je več tisoč ljudi v Beogradu protestiralo pred poslopjem ministrstva za gradbeništvo ter zahtevalo odstop pristojnega ministra Gorana Vesića. Sprva so se z minuto molka poklonili žrtvam petkove nesreče, po kateri se zdravniki še vedno bojujejo za življenja treh poškodovanih. Nato so ob vzklikih "morilci" na pločniku pred poslopjem ministrstva za gradbeništvo, promet in infrastrukturo puščali rdeče odtise svojih rok in tako odgovornim sporočali, da so njihove roke krvave.
V primeru, da minister Vesić ne bo odstopil, organizatorji protesta, študentsko združenje SviĆe, napoveduje stopnjevanje protestov v torek v Novem Sadu.
Kaj se je zgodilo?
Osrednjo železniško postajo v mestu so julija prenovili. To je že druga prenova od leta 2020. Srbske železnice vztrajajo, da zrušeni nadstrešek ni bil vključen v dela, ki sta jih opravljali dve kitajski podjetji.
Nekateri temu oporekajo, pri čemer se sklicujejo tudi na fotografije, ki naj bi dokazovale nasprotno. Srbski mediji ugibajo tudi, da bi bil lahko vzrok uničenje kovinskih podpornikov nadstreška zaradi rje.
Tožilstvo je sprožilo preiskavo in zaslišalo že okrog 40 ljudi, vključno z Vesićem.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.