64-letnik se je pripravljal na upokojitev, verjetno je razmišljal o prijetnem druženju s prijatelji in sodelavci, a so ga slednji želeli presenetiti. Gospod namreč ni imel želje, da bi upokojitev proslavljal z nadzvočno hitrostjo in napornimi manevri, kot jih je možno doživeti v francoskem vojaškem letalu Rafale – prav to pa je bilo presenečenje oziroma darilo. Ta 20. marca 2019 do zadnjega trenutka ni vedel, da bo letel v lovcu, obvezna predavanja, kako ravnati z opremo v letalu, so bila pravzaprav opravljena tik, preden je stopil v letalo. "Želja, da se polet "prikriva" do zadnjega trenutka, da bi bil presenečenje, je bila zelo nevarna odločitev, sploh kar se tiče priprav na let v letalu," piše v poročilu.
"Potnika so podučili, kako delujeta oprema in posebna obleka, a ni bil podučen o bojnih manevrih in nevarnostih, ki se lahko zgodijo, če se ne drži pravil," še piše v poročilu, ki je pred dnevi prišlo v javnost. Zdravnik je po telefonu odobril let, kar je nenavadno, osebje pri letalu pa je upokojencu pomagalo obleči obleko in nadeti čelado. Čelada ni bila pravilno nameščena, saj jo s paščkom niso zavarovali pod brado, prav tako obleka ni bila dovolj tesno pripeta, nadaljujejo preiskovalci.

Prav tako pilota niso obvestili, da ima potnik omejitve pri letenju, saj ne bi smeli manevri nikoli preseči trikratnika gravitacijske sile.
Neznani občutki med manevri so potnika prestrašili
35-letni pilot je pravzaprav izvedel nestandardni polet z Rafalom, verjetno je želel potnika navdušiti, saj je takoj po poletu nos letala usmeril približno 47 stopinj proti nebu (za primerjavo, potniška letala imajo približno 15-odstotni kot) in izvedel manever tako, da je potnik občutil silo enako štirikratni gravitacijski. 64-letnik je, kot piše, začel na veliko preklinjati, srčni utrip se je praktično podvojil.

Pilot je potem letalo zravnal, kar pa je sprožilo reakcijo potnika, saj se je pri hitrosti, s katero leti Rafale, spust nosa s 47 stopinj na 0 stopinj poznal tako, da človek občuti negativne sile pospeška (vrednost 0,6 kratnik normalne gravitacijske sile). Letalo leti z gravitacijo, občutek je podoben kot pri vlakcu smrti, ko prečka vrh zanke in pospeši proti tlom, a veliko bolj intenziven. Potnik je imel občutek, da bo poletel s sedeža, želodec in trebuh sta želela navzgor, kriki so postali bolj intenzivni, zato je z roko želel zagrabiti sedež, saj prav tako nanj ni bil pravilno pripet. Pri tem je potegnil ročko za katapultiranje.

Ko je potegnil ročico, so manjši eksplozivi odstrelili kupolo in raketni motor je na višini manj kot en kilometer upokojenca izstrelil proti nebu. V tem trenutku inštrumenti niso več beležili krikov. Po izstrelitvi iz kabine je upokojenec "padel" v zračni tok okrog letala, ki mu je z glave iztrgal nepravilno pripeto čelado, skoraj odtrgal hlače in masko. Prestrašen, a živ, je upokojenec brezplačen padalski skok preživel, pilot pa je s poškodovanim letalom varno pristal, a tudi tu je bila ogromna sreča.

Na Rafalu sistem za katapultiranje deluje tako, da če en pilot potegne ročico, se izstrelita oba sedeža. Zakaj je drugi sedež ostal na mestu v tistem trenutku, pilotu ni bilo jasno, se pa je zavedal, da obstaja možnost, da ga lahko kadarkoli katapultira – na srečo je zatajil. Kasneje so preiskovalci videli, da se je potrgala žica do sistema za aktivacijo sistema do prednjega sedeža in so zahtevali, da se napaka odpravi.

Preiskovalci so poudarili, da je treba zdravstvene preglede opraviti vsaj deset dni pred letom, da se lahko potnik fizično in mentalno pripravi. Prav tako mora biti pilot pravilno obveščen o zdravstvenih omejitvah potnika. Ta pa mora biti pravilo podučen o delovanju sistemov v letalu in položajem ročice za katapultiranje in kje naj se drži.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.