Fotografija moškega, ki ležerno sedi za mizo predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi, je postala viralna kmalu po koncu nasilnega pohoda jeznih privržencev predsednika Donalda Trumpa na simbol ameriške demokracije – Kapitol.
Policija je moškega identificirala kot 60-letnega Richarda Barnetta iz zvezne države Arkansas. Tamkajšnja policija ga je aretirala. Barnett je med drugim obtožen namernega nepooblaščenega vstopa v prepovedano območje poslopja ter kraje javne lastnine. Več podrobnosti njegove aretacije ni znanih.
V kaosu, ki je v poslopju ameriškega Kapitola vladal po nasilnem vdoru, je Barnetta v množici izgrednikov našel novinar New York Timesa, s katerim je 60-letnik spregovoril nekaj besed. V posnetku, ki je prav tako zaokrožil po družbenih omrežjih, se je Barnett pohvalil, da je za spomin iz pisarne vzel tudi personalizirano kuverto. Pri tem je vztrajal, da je ni ukradel. "Četrt dolarja sem pustil na mizi," je dejal.
60-letnik je še pojasnil, da je najprej vljudno potrkal na vrata pisarne Pelosijeve, nato pa so ga drugi izgredniki porinili v notranjost. Ker gre za edinstveno priložnost, je nato sedel za mizo, Pelosijevi pa pustil sporočilo.
V mestecu Gravette v Arkansasu, od koder prihaja Barnett, so nad njegovimi dejanji zgroženi in osramočeni. Tamkajšnji župan Kurt Maddox je za medije pojasnil, da majhna podeželska skupnost prejema grožnje in nezaželeno pozornost. "Škoda, da je kaj takega prišlo v javnost. To ne predstavlja mesta Gravette in naših ljudi," je dejal.
Asistent Pelosijeve je pojasnil, da so izgredniki njeno pisarno popolnoma uničili, izginil je tudi eden od računalnikov.
V povezavi z nemiri v Kapitolu je obtožnica doletela tudi zveznega poslanca iz Zahodne Virginije Derricka Evansa, ki je bil eden od udeležencev nasilnega shoda. Med množico izgrednikov se je posnel in video objavil, nakar ga je po prejetih kritikah izbrisal. V njegovi zvezni državi zbirajo podpise za njegovo odstavitev.
FBI se je medtem za pomoč pri prepoznavanju ostalih udeležencev shoda obrnil na javnost. Pri iskanju krivcev za nasilni pohod na Kapitol si pomagajo tudi s posnetki nadzornih kamer in objavami na družbenih omrežjih. Večina Trumpovih privržencev je sicer Kapitol zapustila, še preden so jih policisti aretirali. Pravosodno ministrstvo ZDA je danes vložilo obtožnice proti 15 napadalcem na kongres, med njimi tudi proti moškemu, ki je doma izdelal bombo.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.