Severnomakedonska policija je potrdila, da je v zvezi s tihotapljenjem kokaina iz Južne Amerike, katerega del je v Skopje prispel v tovornjaku banan, aretirala štiri osebe.
Med njimi so po poročanju spletnega portala Radia in Televizije Črne Gore (RTCG) voznik tovornjaka - 31-letni Črnogorec J.K., 47-letni S. E. - lastnik severnomakedonskega vrtnarskega podjetja Bankes Kompani, ki je bil uvoznik in končni kupec banan, njegov 22-letni sin J.E. in 51-letni R. I., ki je raztovarjal blago.
Policisti so drogo zasegli v sklopu "mednarodne operacije zoper kriminalne združbe, vpletene v trgovino z mamili," je na novinarski konferemci povedal notranji minister Severne Makedonije Naće Čulev.
Kilogram kokaina, ki so ga sinoči zasegli v policijski akciji v Skopju, je po besedah Čuleva del večje količine droge, namenjene v Severno Makedonijo. Še del droge so policisti zasegli v drugi državi, a minister zaradi mednarodne preiskave, ki še teče, ni mogel povedati, kolikšna je ta količina in v kateri državi se je zgodil zaseg. Severnomakedonski mediji neuradno sicer poročajo, da je 1,3 tone kokaina končalo v Italiji.
31-letni Črnogorec je s tovornjakom Derbyjevih banan v Severno Makedonijo vstopil sinoči okoli 21. ure, iz Albanije, preko mejnega prehoda Ćafasan. Po prihodu v skladišče podjetja v naselju Krušopek v bližini Skopja je policija speljala načrtovano akcijo. Pri raztovarjanju so zasačili sin lastnika podjetja in 51-letnega moškega, ki mu je pomagal, nedolgo za tem pa se je pojavil tudi lastnik podetja, ki se načeloma ukvarja z uvozom sadja in zelenjave.
Po besedah Čuleva so med preiskavo tovornjaka in skladišča našli paket, v katerem je bil kilogram kokaina, policisti pa so zasegli tudi mobilni telefon in gotovino - 3000 evrov, 700 ameriških dolarjev in 188.000 makedonskih denarjev. Zasegli so tudi tovornjak znamke Iveko in 1098 paketov Derby banan.
Četverico, ki so jo pridržali na policijski postaji, so danes po besedah severnomakedonskega notranjega ministra predali tožilstvu za organiziran kriminal, skupaj s katerim so sodelovali v akciji, ki je trajala med 17. in 19. februarjem.
"Prvi izsledki preiskave kažejo, da je pravna oseba, uvoznik banan Baneks, v preteklosti najmanj 120-krat uvozil sadje - večinoma iz Kolumbije in v manjši meri iz Ekvadorja," je dejal Čulev. Danes popoldne so preiskovalci sicer začeli še s preiskavo poslovanja in financ podjetja, ter odnose z drugimi podjetji.
Severnomakedonski spletni portal MKD.mk pa je poročal, da so banane natovorili v mehiškem pristanišču Heroica Veracruz.
V mednarodi policijski operaciji preiskave trgovine z drogo sta sodelovali tudi italijanska in črnogorska policija.
Rastoder po odkritju kokaina v bananah: Smo tarča kriminalne združbe
V družbi Rastoder, ki je lastnica blagovne znamke Derby, poudarjajo, da je bil njihov sistem tarča kriminalne združbe.
"Pridržani niso povezani z družbo Rastoder, prav tako policijska preiskava po dostopnih podatkih ni usmerjena proti družbi Rastoder," so poudarili v družbi in dodali, da mednarodne kriminalne združbe očitno zlorabljajo nabavne kanale iz Južne Amerike za svoja kriminalna dejanja.
"Po mnogih primerih tovrstnih zlorab v povezavi z drugimi trgovci s sadjem in zelenjavo, je do zunanje zlorabe poslovnega sistema žal prišlo tudi pri družbi Rastoder," so navedli.
Prepričani so, da gre za sistemsko zlorabo in je zadnje čase vse pogostejša in se z njo srečujejo vse vodilne mednarodne korporacije, uvozniki ter logistični sistemi. "Tudi problematična makedonska pošiljka je prešla vse varnostne kontrole, nazadnje v Luki bar v Črni gori," so poudarili.
Zlorabe nabavnih kanalov tako v Južni Ameriki kot v Evropi niso redke, zgolj v letu 2020 naj bi na Danskem, v Kostariki, Ekvadorju, Bolgariji ter zdaj Makedoniji zasegli skupaj več kot dve toni ilegalnih substanc.
"Družba Rastoder spoštuje najvišje standarde mednarodnega poslovanja in je po incidentu v skladišču v Ljubljani, v katerem so 30. januarja njihovi zaposleni sami odkrili prazen zabojnik ter zadevo prijavili uradnim organom, sprejelo številne dodatne ukrepe, da bi se pred takimi zlorabami zaščitilo," so poudarili.
Opozorili so vse partnerje v nabavni verigi - dobavitelje, ladijske in cestne prevoznike, upravljalce pristanišč, da vsak od njih svoje delo, vključno s kontrolo blaga, opravi maksimalno profesionalno. Podjetje je tudi vzpostavilo tesno komunikacijo in dalo na voljo vse podatke policiji v Sloveniji ter Interpolu.
"Na žalost makedonski primer kaže, da so mednarodne kriminalne združbe izjemno sofisticirane in spretne. Zato je družba Rastoder takoj po odkritju sporne pošiljke v Makedoniji obvestila dobavitelja banan, da z njim zaradi preventivnih razlogov prekinja sodelovanje, enako pa bo za zaščito svojih poslovnih interesov ter ugleda družbe ravnala tudi v prihodnje," so dodali.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.