Pedro Sanchez je v petek prisegel kot predsednik vlade, skoraj štiri mesece po volitvah. Čeprav je kozervativna Ljudska stranka (PP) na volitvah za las premagala Sanchezovo Špansko socialistično delavsko stranko (PSOE), ni uspela zagotoviti zadostne podpore v parlamentu za sestavo vlade. Dovolj niso bili niti glasovi skrajno desne stranke Vox.
PSOE in njeni koalicijski partnerji so na drugi strani uspeli zbrati glasove, a na način, da so pridobili podporo dveh katalonskih strank, ki se zavzemata za neodvisnost. Sanchez je v zameno za glasove ponudil amnestijo za tiste, ki so sodelovali v neuspešnem poskusu odcepitve od Španije pred šestimi leti.
Sanchezova odločitev, da privoli v predlagano amnestijo, ki ji je pred volitvami nasprotoval, je razjezila njegove politične nasprotnike, ki mu očitajo hinavščino, cinično manevriranje in postavljanje lastnega političnega preživetja pred interese države. Njegova poteza je razjezila tudi številne Špance, tako na levici kot desnici, poroča Guardian.
Sobotne demonstracije, ki so potekale ob madridskem vodnjaku Cibeles, je sklicalo več kot 100 skupin in združenj. Po ocenah mestnih oblasti se je protesta udeležilo okoli 170.000 ljudi, organizatorji pa pravijo, da je bila udeležba "blizu milijona". Policija je morala ustaviti promet na glavni cesti v prestolnici, da bi ustavila na stotine ljudi, ki so poskušali korakati proti uradni rezidenci premierja, palači Moncloa.
Protestniki so nosili transparente z napisi "delitev oblasti", "izdajalci" in "ne v mojem imenu", vzklikali pa so "Sanchez odstopi" in "Viva España (Naj živi Španija)".
Protesta so se udeležili tudi voditelji PP in Vox. Vodja PP Alberto Nuñez Feijoo je Sancheza znova obtožil, da je ogoljufal španski narod, da bi obstal na oblasti. "Na žalost smo se znašli v zelo težkem trenutku in opozorilne lučke demokracije utripajo," je dejal v soboto. "Biti na oblasti je eno, imeti prav pa nekaj drugega. Vlada ima morda poslance, ki jih potrebuje, vendar ve, da nima glasov za to, kar počne," je dodal.
Tiskovni predstavnik PSOE v kongresu Paxti Lopez je v odzivu dejal, da je protestiranje sicer pravica v vsakem demokratičnem sistemu, a je po njegovem mnenju sobotne demonstracije motiviral "desničarski gnev" do Sanchezove vrnitve na položaj in ne predlagana amnestija.
Veliki protesti v zadnjih tednih so večinoma minili mirno, je pa v zadnjih 14 dneh prišlo do nasilnih spopadov med policijo in neofašističnimi skupinami, ki so se zbrale pred sedežem PSOE v Madridu.
Sanchez trdi, da je zakon o amnestiji potreben za zdravljenje ran iz preteklosti, a številni Španci to zavračajo. Anketa sredi septembra je pokazala, da 70 odstotkov volivcev, vključno s 59 odstotki tistih, ki so julija glasovali za PSOE, ne podpira amnestije.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.