Protest je organizirala samooklicana domoljubna organizacija Luča, podprle pa opozicijske stranke. Vlado obtožujejo, da je kršila ustavo s predlaganimi spremembami zakona o predsedniku Črne gore, s katerim mu omejujejo pristojnosti.
Protestniki so nosili transparente z napisi "Stop sejanju sovraštva", "Ne damo ustave, hočemo volitve", "Ne damo te, Črna gora".
Črnogorski predsednik Milo Đukanović v ponedeljek zakona ni podpisal in ga je vrnil v obravnavo parlamentu. V dopisu predsednici parlamenta Danijeli Đurović je odločitev pojasnil z besedami, da bi sprejem zakona ustvaril "očitno nedemokratično" podlago za rušenje ustavnega načela delitve oblasti, "ki temelji na ravnotežju in medsebojnem nadzoru".
Današnji protest je podprl, ker ščiti Črno goro. Podprla ga je tudi njegova stranka, glavna opozicijska in dolgoletna vladajoča Demokratska stranka socialistov (DPS), ter Liberalna stranka (LP) in Socialdemokrati (SD), poroča portal Balkan Insight.
"Črna gora je v globoki politični krizi. Nujno je, da odpremo politični dialog, v katerem bodo sodelovale vse vodje parlamentarnih strank. Moramo se usesti in najti rešitev in kompromis v izjemno zahtevnih trenutkih," je o stanju v Črni gori dejal Đukanović.
Politična kriza se je zaostrila, ko je črnogorski parlament minuli teden sprejel omenjene spremembe zakona. Po njih bi mandatar za sestavo nove vlade – če ga ne bi predlagal predsednik države – postal kandidat, ki ima podporo večine poslancev. S tem bi odprli pot, da novi premier postane prosrbsko usmerjeni Miodrag Lekić iz stranke Demos.
Predsednica parlamenta je predsednike vseh parlamentarnih strank v sredo povabila na pogovor za rešitev politične krize v državi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.