Tujina

11 let vojne v Siriji, 11 let fizičnih in psihičnih stisk otrok

Damask, 15. 03. 2022 11.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
58

Otroška življenja enajst let po začetku krize v Siriji še vedno ogrožajo nasilje, preseljevanje in otežen dostop do življenjsko pomembnih storitev. Samo lani je bilo v tej državi ubitih ali poškodovanih skoraj 900 otrok, od začetka krize pa že skoraj 13.000, navaja Unicef v poročilu.

Samo včeraj so neeksplodirana minskoeksplozivna sredstva ubila tri otroke v Alepu v Siriji. Glavni vzrok za smrti in poškodbe otrok v letu 2021 so bili sicer zemeljske mine, ostanki eksplozivnih sredstev in neeksplodirana minskoeksplozivna sredstva, ki so odgovorna za skoraj tretjino vseh naštetih poškodb in smrti. Poškodbe številnih otrok so bile tako hude, da so postali invalidi. "V Siriji se je od leta 2011 rodilo skoraj pet milijonov otrok. Ti otroci poznajo le vojno in konflikte. V številnih delih Sirije še vedno živijo v strahu pred nasiljem, zemeljskimi minami in ostanki eksplozivnih sredstev," je izpostavil Bo Viktor Nylund, predstavnik Unicefa v Siriji.

11-letna Aminah iz Almlehe v Siriji, ki ji je Unicef pomagal zagotoviti psihosocialno podporo. Na pekarno, v kateri so delali njen oče in brata, je padla granata. Stavba se je zrušila ter ubila njenega očeta in najstarejšega brata, drugega brata pa hudo poškodovala.
11-letna Aminah iz Almlehe v Siriji, ki ji je Unicef pomagal zagotoviti psihosocialno podporo. Na pekarno, v kateri so delali njen oče in brata, je padla granata. Stavba se je zrušila ter ubila njenega očeta in najstarejšega brata, drugega brata pa hudo poškodovala. FOTO: UNICEF
Leta 2021 je Unicef s humanitarno pomočjo dosegel 11,3 milijona ljudi, od tega 7,3 milijona otrok po vsej Siriji. Skupaj s partnerji je zagotovil, da lahko 220.892 otrok v primernih prostorih dostopa do podpornih storitev na področju duševnega zdravja in psihosocialne podpore. Unicef

Zaradi krize imajo sirski otroci številne psihološke travme

Po besedah Unicefa je lani tretjina otrok v Siriji kazala simptome psihološke stiske, vključno s tesnobo, žalostjo, utrujenostjo in motnjami spanja.

Predstavniki Unicefa sicer nimajo točnih podatkov o otrocih z invalidnostjo, a kot so opozorili, je "jasno, da takšni otroci še posebej trpijo zaradi nasilja, ogroženega zdravja in varnosti, lakote, tveganja za zlorabe in nezmožnosti šolanja". Poleg tega se invalidni otroci težje gibajo ali se sploh ne morejo gibati, so še izpostavili: "Zato tudi težje zbežijo pred spopadi. Njihove družine, ki se podobno kot druge soočajo z omejenimi priložnostmi zaposlitve, vse višjimi cenami, neprimerljivo stopnjo revščine ter velikim pomanjkanjem osnovnih dobrin in storitev, otrokom z invalidnostjo težko zagotovijo vso oskrbo, ki jo potrebujejo."

Kot so sporočili iz Unicefa, si zato skupaj s partnerji prizadevajo zaščititi otroke. Pomagajo jim pri spoprijemanju s posledicami konflikta po vsej Siriji in v sosednjih državah, v katere se je po nekaterih ocenah zateklo 5,8 milijona otrok, ki potrebujejo njihovo pomoč. "Zaščita vključuje tudi izboljšano psihosocialno pomoč v podporo otrokom in njihovim skrbnikom, da bi si opomogli od travm, ter zagotavljanje življenjsko pomembne podpore in storitev otrokom s fizičnimi in psihološkimi težavami," navaja poročilo.

"Vesel sem, da lahko spet hodim v šolo, se zabavam s prijatelji in se učim," je besede 12-letnega Azama delil iz Unicef. Deček je v konfliktu izgubil nogo, zdaj pa hodi v šolo, ki jo podpira Unicef in v kateri spodbujajo vključujoče učenje.

"Če si želimo pomagati več otrokom z invalidnostjo in drugim otrokom, ki jim vojna uničuje življenje, nas čaka še dolga pot, vendar upamo, da bodo lahko nato izkoristili ves svoj potencial in zrasli v zdrave izobražene posameznike, ki jim ne bo pretilo nič hudega," je strnil predstavnik Nylund.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (58)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PeterPan2
15. 03. 2022 16.41
+13
Amerikanci se radi imenujejo velesila. V resnici so pa enostvni imperijalisti.
Ni nam vseeno
15. 03. 2022 16.30
+8
V očeh demokratične EU so Sirci , Ukrajinci, ...vsi enaki.... Lahko bi tudi rekli, da so za EU kot borko proti rasni diskriminaciji vsi zeleni... le da so za azil primerni svetlo zeleni
Millady
15. 03. 2022 18.29
+4
Ni nam vseeno
15. 03. 2022 16.19
+9
Navalni naj bi dobil 13 letno zaporno kazen za goljufijo od Rusije , kar je 2 leti več , kot sirski otroci trpijo pod invazijo ZDA
Millady
15. 03. 2022 18.28
+7
Kar je manj, kot "razviti, demokraticni" zahod trpinči Assangea
Ni nam vseeno
15. 03. 2022 19.38
+2
mccm
16. 03. 2022 13.46
+1
pa snowden, pa umori raznih generalov z droni, itd... sama demokracija nas je...
mccm
15. 03. 2022 16.16
+10
nobenim ameriškim superzvezdnikom niso zamrznili premoženja, ameriški športniki še so vedno nastopali, ni bilo bojkota mcdonaldsa in tesle,... pa rakete so vedno zadele le vojaške cilje, brez civilnih žrtev... ahhh, kje je dobra stara vojna, kjer je zmagovalec in pravičnež znan že v naprej, kot v filmih...
Ni nam vseeno
15. 03. 2022 16.11
+9
Ko so ZDA napadle Sirijo takrat to ni bila suverena država ?
Ni nam vseeno
15. 03. 2022 16.00
+10
Sirija tudi ima predsednika izvoljenega na volitvah, ki so bile mogoče bolj poštene kot ameriške...pa to ni zaustavilo ZDA....Kar se pa tiče Eurosonga in Ukrajine pa bo Ukrajina itak umaknjena s stavnic...Kdo si upa dati manj kot 12 točk Ukrajini tudi brez opozoril ZDA in morebitnih sankcij ?
Čmrlek
15. 03. 2022 15.57
+14
Kolikokrat se zbira pomoc za sirijo? Za njihove otroke? Koliko beguncev ste vzeli k nam? Se tisti, ki so prisli, so bili izobcenci. Dvojna merila!
resslovenka
15. 03. 2022 15.59
+9
dasmullkind
15. 03. 2022 15.55
+9
Dragi Sirijci in vse drzave, ki so bile zbombane by NATO in ZDA, sorry k smo taki hinavci.
komarec
15. 03. 2022 15.50
+7
To ne sekira ne pape ne kristjanarje.
Uporabnik1921539
15. 03. 2022 15.47
+8
Kako pa tam kaze z USA in Eu sankcijami?Dvolicnost in pokvarjena pozresnost nimata meja!
AntiFarseloncek
15. 03. 2022 15.46
+7
Tu je prava vojna, 11 let traja, na eni strani sirija in rusi, na drugi turki, vehabije, na tretji kurdi z americani.
MASTERSS
15. 03. 2022 15.44
+18
Zakaj ni sankciji za američane in ameriške klube in športnike,tako kot so jih nabil rusom.
MASTERSS
15. 03. 2022 15.42
+3
Defragment
15. 03. 2022 15.40
-6
Otroci so bili 11 let v stiski? Pa naši so šele utrpeli psihične pritiske, ko so morali biti zaradi korone par mesecev doma. Na toplem, online in poln hladilnik. Teli sirski otroci naj bodo kar lepo tiho. Jenul že ve.
+13
koliko nafte pa so pokradli že amero-gringosi Siriji v teh 5 letih?
Dr. Dy
15. 03. 2022 15.24
+12
In kdo bo odgovarjal za to vojno in humanitarno krizo, kje so sodisca in kricanje zahodnih medijev o tem kako je treba agresorje sankcionirat in zapret...
tornadotex
15. 03. 2022 15.15
-7
Kaj pa njihovi dedci, slabši so od bab.Raje pobegneje na zahod, doma pa pustijo ženske in otroke....in kako naj potem obnovijo državo...
škrga škrga
15. 03. 2022 16.44
+5
Če bi pošiljali samo ženske in otroke, potem bi res vsakodnevno gledali naplavljena t.r.u.p.l.a. po medijih. Pot iz Sirije ni tako preprosta, kot pot iz Ukrajine. Zato možje prihajajo sami, da uredijo vse potrebno za varnejšo, legalno pot svojim družinam.
disorderliness
15. 03. 2022 16.47
+4
Ker so junaki. Junak je tisti, ki ne drži orožja. Strahopetci so tisti, ki jim ga rinejo v roke.
titomeni
15. 03. 2022 15.11
+3
... 11let priseljevanja njihovih moz..
detect
15. 03. 2022 15.06
+6
dobrodošli vsi.
karamba34
15. 03. 2022 14.58
+6
Sircem je treba pomagati in jim v Sloveniji poiskati stanovanje
Joe Porkamotorka
15. 03. 2022 15.32
+6
"Slovenija lahko brez težav sprejme 200k beguncev, samo pravi morajo biti!" A. Zahojsani
assassin911
15. 03. 2022 15.58
-4