Uslužbenec centra za varstvo otrok in mladine St. Josef v Wunsiedlu je truplo odkril včeraj, nekaj pred deveto uro zjutraj. Poklical je pomoč, a je ekipa nujne medicinske pomoči lahko le še ugotovila smrt deklice, poroča krone.at.
Javnost je bila o primeru obveščena več kot 24 ur po najdbi trupla. Na ta način naj bi želeli olajšati delo policije pri zavarovanju dokazov, zbiranju informacij – in zaščititi otroke, nastanjene v objektu.

Za ugotovitev točnega vzroka smrti je bil odrejen sodnomedicinski pregled. Pristojni so potrdili, da je smrt krivda tretje osebe, prav tako je imel zločin elemente spolnega nasilja.
Preiskava se osredotoča na fante, stare od enajst do 16 let, ki so v rokah oblasti. Obstajali naj bi dokazi, da so vpleteni v smrt dekleta. Je pa zaenkrat še veliko neznank, policija tudi zaslišuje morebitne priče.
Bavarski minister za notranje zadeve Joachim Herrmann je dejal, da je v mislih z žalujočimi, ki se jim je podrl svet: "To grozno dejanje me je globoko pretreslo in osupnilo." Pomembno je, da se zdaj čim hitreje razjasni, kdo je bil vpleten v dejanje in kakšno je bilo ozadje, je še dodal.
Center za varstvo otrok in mladostnikov St. Josef v Wunsiedlu običajno sprejme okoli 90 otrok, mladostnikov in mlajših odraslih. Specializirana ustanova je namenjena mladim in njihovim družinam, ki potrebujejo pomoč pri izobraževanju.
Dogodek je sicer obudil spomine na primer Luise, ki je Nemčijo pretresel pred nekaj tedni. 12-letnico naj bi umorili vrstnici, ki pa za svoje dejanje nikoli ne bosta kazensko odgovarjali, saj sta premladi. Meja kazenske odgovornosti je namreč v Nemčiji 14 let. Sistem se bo tako osredotočil na to, da jima pomaga pri težavah, ki jih imata in bi lahko bile krive za njuno kruto dejanje. Odprla pa se je tudi debata, ali ne bi bilo potrebno znižati meje kazenske odgovornosti.
Raziskovalec nasilja Dirk Baier je sicer takrat za nemške medije dejal, da ta primer opozarja, da se mora družba najprej zavedati svoje odgovornosti. "Kot oseba v soseski sem odgovoren tudi za to, da pogledam, kaj počnejo otroci in mladi. Kot družba imamo odgovornost."
Poudaril je, da to, da se mladi tako obnašajo, "ni padlo z neba". V takšnih primerih gre pogosto za "problem v družini, v starševskem domu. Starši so pogosto nezainteresirani za razvoj svojih otrok in za njihovo socialno okolje. Ali pa se starši sami do svojih otrok obnašajo hladno in nasilno".
Številni strokovnjaki pa opozarjajo tudi na vlogo družbenih omrežij in spleta, kjer je enostavno dostopna pornografija, ki naj bi bila kriva, da so spolni prestopniki vse mlajši.