Tujina

Zverinski umor ameriškega novinarja

Washington/Islamabad, 22. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/N.V.
Komentarji
0

Ameriški novinar Daniel Pearl, ki so ga pred mesecem dni v Pakistanu ugrabili islamski skrajneži, je mrtev. To potrjuje videoposnetek, na katerem so novinarju skrajneži prerezali vrat. Po poročanju pakistanskih oblasti, naj bi že bila znana imena ugrabiteljev.

Ugrabljeni novinar Daniel Pearl
Ugrabljeni novinar Daniel Pearl FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush je zverinski umor novinarja označil za barbarsko dejanje, ki po njegovih besedah le utrjuje ameriško odločenost za boj proti teroristom. Pakistanski voditelj Pervez Mušaraf pa je v telefonskem pogovoru Bushu izrazil sožalje ob smrti Pearla. Kot je sporočil pakistanski notranji minister, so preiskovalci, ki preiskujejo okoliščine ugrabitve in umora ameriškega novinarja, že seznanjeni z imeni vseh skrajnežev, ki so sodelovali pri ugrabitvi in umoru novinarja. Pakistanske oblasti so se že zavzele za najstrožje ukrepe, s katerimi nameravajo privesti osumljene pred sodišče.

Usoda novinarja Wall Street Journala Daniela Pearla je bila neznana do sinoči, ko so pakistanske oblasti prejele posnetek, ki prikazuje Pearlovo usmrtitev. Ugrabitelji, razglasili so se za Gibanje za obnovo suverenosti Pakistana, naj bi Pearlu pred kamero prerezali vrat. Videokaseto so poslali nekemu pakistanskemu novinarju, ki je izjavil, da je ameriške oblasti 24 ur prepričeval, naj si ga ogledajo. Trupla novinarja še niso našli.

Romano Prodi
Romano Prodi FOTO: Reuters

38-letnega Pearla so ugrabili 23. januarja v Karačiju na jugovzhodu Pakistana. Pearl je tam raziskoval ozadje mednarodnega terorizma.

Pakistan obsoja umor

Po umoru ameriškega novinarja Daniela Pearla je predsednik Pakistana Pervez Mušaraf napovedal nadaljevanje boja proti terorizmu. Pakistan ostaja zvest svoji politiki, je dejal Mušaraf in dodal: "Tovrstna teroristična dejanja so boleča izkušnja za družbo, vendar ne bodo preprečila nadaljevanja preganjanja skrajnih islamističnih skupin." Umor ameriškega novinarja so obsodile tudi tri največje islamistične stranke v Pakistanu – Džamiat Ulema-i-Islam, Džamat-i-Islami in Džamiat Ulema-e-Pakistan.

Bush o smrti Pearla

Daniel Pearl
Daniel Pearl FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush je v Pekingu izrazil sožalje svojcem umorjenega novinarja ter zatrdil, da taka dejanja le utrjujejo ameriško odločenost za boj proti teroristom.

Bush pa je vsem nadebudnim bodočim ugrabiteljem poslal sporočilo, naj ne skušajo spodbujajo ameriške jeze z novimi ugrabitvami. Tistim, ki bi skušali izvajati "barbarska in zločinska dejanja" je sporočil, da slednja samo škodijo njihovi stvari in utrjujejo odločnost ZDA, da bodo svet očistile "agentov terorja".

Na novico o novinarjevi smrti so se odzvali tudi v kongresu in vodja demokratske manjšine v predstavniškem domu Dick Gephard je ocenil, da gre za "ameriško tragedijo". Tudi generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je izrazil globoko žalost in pohvalil Pearlov pogum, kakor tudi pogum drugih novinarjev, ki se pri svojem delu srečujejo z nevarnostjo.

Svet ostro obsoja umor novinarja

Umor ameriškega novinarja je v svetu naletel na ostre obsodbe. Evropska komisija na čelu s predsednikom Romanom Prodijem je najostreje obsodila umor ameriškega novinarja, ki ga je označila kot šokantno novico za njegovo družino in sodelavce v Wall Street Journalu, hkrati pa za "udarec svobodi tiska, strpnosti in spoštovanju, ki so temeljne vrednote demokratične družbe".

Solidarnost in sočutje ob novinarjevi smrti sta izrazili tudi dve ruski novinarski instituciji. Pretresenost ob smrti Pearla pa je izrazila tudi Kitajska. "Šokirani smo. Kitajska je vedno obsojala takšno vrsto nasilja kot tudi teroristične dejavnosti," je sporočil tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva v Pekingu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15