Po včerjašnji odmevni akciji, v kateri so policisti pridržali večje število oseb, med drugim tudi zagrebškega župana Milana Bandića, so se danes nadakjevale hišne preiskave, aretirani pa so stopili pred preiskovalce Hrvaškega urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok). Vsi zatrjujejo, da so nedolžni, nekateri pa so branili molče.
Sicer pa bo jutri preiskovalni sodnik odločal, ali bo tožilstvo odprlo preiskavo proti zagrebškemu županu in ostalimi prijetimi osebami. Odločali bodo tudi o priporu.
Preiskovalci so se najdlje zadrževali pri zagrebškem županu
Preiskovalci so se v stanovanju župana zadrževali od 20. ure pa vse do 3. ure zjutraj, a očitno vse dokumentacije niso mogli pregledati. Bandić je moral noč prestati v prostorih za pridržanje.
Kot smo poročali, je Urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (USKOK) zaradi sumov nezakonitih dejanj v zagrebški mestni upravi in Zagrebškem holdingu aretiral več ljudi, in sicer skupno kar 19.
Po pregledu Bandićevega stanovanja so včeraj kriminalisti ob navzočnosti župana pregledali tudi njegov avtomobil. Okoli 3. ure zjutraj so Bandića strpali v kombi in odpeljali. Ves čas naj bi bil ob njem njegov odvetnik Krešimir Krsnik, ki je potrdil, da so Bandića odpeljali v prostore za pridržanje.
Preiskovali naj bi več sumov goljufije
Poleg Bandića so kriminalisti prijeli tudi predsednika uprave Zagrebškega holdinga Slobodana Ljubičića. Tega naj bi prijeli na enem od mejnih prehodov med Hrvaško in Slovenijo. Z družino je bil na poti v Čatež, prav njegovo potovanje pa naj bi bilo po poročanju hrvaških medijev razlog za takojšnje nedeljske aretacije vseh osumljenih. Te so sicer nameravali izvesti tekom tega tedna, še dodajajo.
Prijeli naj bi tudi solastnika podjetja Cios Petra Pripuza in direktorja podjetja za javni mestni prevoz Zagrebački električni tramvaj (ZET) Ivana Tolića ter vrsto članov mestne uprave, poročajo hrvaški mediji.
Razlog za prijetje naj bi bili trije sporni primeri. V enem naj bi šlo za približno milijon evrov vredno pogodbo med mestom Zagreb in centrom za recikliranje kosovnega odpada Cezar, ki je del podjetja Cios. Kriminalisti preiskujejo tudi spremembo mestnega urbanističnega načrta domnevno zaradi izgradnje sežigalnice smeti, tretji del preiskave pa naj bi potekal zaradi domnevne malverzacije z denarjem iz mestnega holdinga med Bandićevo volilno kampanjo na predsedniških volitvah leta 2009, še poročajo hrvaški mediji. Kriminalisti se zanimajo tudi za kršitve predpisov pri javnih razpisih in pri zaposlitvah v Holdingu.
Županske posle je trenutno prevzela Bandićeva namestnica Sandra Švaljek. Meščanom je zagotovila, da bo mestna uprava delovala povsem nemoteno.
Bandićev odvetnik: aretacije so namenjene preusmerjanju pozornosti
Preiskave v zagrebški mestni upravi so bile sicer javna skrivnost, potem ko so čez poletje v javnost pricurljale informacije, da policija prisluškuje Bandićevemu telefonu.
Bandićev odvetnik je med drugim dejal, da so aretacije "spin", s katerim nameravajo odvrniti pozornost s sojenja nekdanjim jugoslovanskim in hrvaškim obveščevalcem Josipu Perkoviću in Zdravku Mustaču v Münchnu.
Tudi Pripuzov odvetnik Mate Matić je ocenil, da gre za "politično motivirane postopke".
Bandića so sicer leta 2009 izključili iz SDP, potem ko je kandidiral za predsednika države. Kljub porazu na predsedniških in kasneje še na parlamentarnih volitvah se ni odpovedal političnim ambicijam na državni ravni in je večkrat dejal, da si želi postati "župan Hrvaške".
Hrvaški politični komentatorji in analitiki ocenjujejo, da se preiskovalci zagotovo ne bi odločili za prijetja, če ne bi imeli trdnih dokazov proti Bandiću. Omenjajo, da je pregon Bandića vodila policija in ne tožilstvo na izrecno zahtevo hrvaškega premierja Zorana Milanovića, ki je Bandića posredno večkrat javno obtožil korupcije in klientelizma. Bandić je zaradi tega tožil Milanovića in medije, ki so izjavo premierja objavili.
Bandića sicer že vrsto let omenjajo v številnih aferah, ki so jih mediji povezovali z njegovim položajem zagrebškega župana. Nevladne organizacije so večkrat zahtevale njegov odstop zaradi domnevne zlorabe javnega interesa.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.