Uradni Zagreb se je danes odzval na očitke predsednika Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu Fausta Pocarja, da hrvaški predstavniki pritiskajo na haaško sodišče zaradi nezadovoljstva nad razsodbo "vukovarski trojki". Poleg hrvaškega predsednika Stipeta Mesića sta se odzvala tudi premier Ivo Sanader in predsednik sabora Vladimir Šeks.
Mesić in Sanader: Naj se zadovolji pravici
Tako Mesić in Sanader sta danes dejala, da hrvaške oblasti ne pritiskajo ne na haaško sodišče ne na tožilstvo, pač pa samo zahtevajo, da se postopek konča v skladu z zakonom in se zadovolji pravici.
Kot so sporočili iz urada hrvaškega predsednika, je Mesić že takoj po objavi razsodbe "to ocenil za nesprejemljivo, hkrati pa jasno izrazil prepričanje, da se bo tožilstvo pritožilo, pritožba pa bo sprejeta". Hrvaški predsednik je izpostavil tudi potrebo po nadaljevanju celovitega sodelovanja s haaškim sodiščem.
V sporočilu za javnost je Mesićev urad še zapisal, da bo Hrvaška kot aktivna članica Združenih narodov in kot država, ki se poteguje za mesto nestalne članice Varnostnega sveta ZN, še naprej izpolnjevala svoje mednarodne obveznosti, od "sodelovanja v številnih mirovnih misijah svetovne organizacije do celovitega sodelovanja s haaškim sodiščem".
Tudi Sanader je zagotovil, da bo Hrvaška še naprej sodelovala s haaškim sodiščem, dodal pa je, da "žrtve Ovčare, žrtve Vukovarja, zahtevajo pravico. Če bo obveljala sedanja razsodba, pravici ne bo zadoščeno, smisel haaškega sodišča pa ne bo uresničen". Dodal je, da ima predsednik haaškega sodišča pravico do svojega mišljenja, hkrati pa ima Hrvaška pravico, da zahteva, da žrtve Vukovarja in Ovčare prek haaškega sodišča dobijo zadoščenje na način, da zločince pravično kaznujejo.
Šeks: Razsodba je nesprejemljiva
Predsednik sabora Vladimir Šeks je medtem dejal, da je razsodba vukovarski trojki za sabor nesprejemljiva ter sramotna in da se je Hrvaška morala odzvati, ker ne "more sprejeti zmanjševanja pomena zločina in omalovaževanje žrtev".
Pocar: Hrvaška pritiska na Haag
Pocar je na Združene narode naslovil pismo, v katerem Hrvaški očita, da izvaja pritisk na sodišče zaradi nedavne sodbe proti vukovarski trojki in da skuša vplivati na neodvisnost sojenja na haaškem sodišču.
Haaško sodišče je razsodbo v procesu proti vukovarski trojki, nekdanjim poveljnikom JLA Miletu Mrkšiću, Veselinu Šljivančaninu ter Miroslavu Radiću, obtoženim pokola približno 260 civilistov nesrbske narodnosti na farmi Ovčara pri Vukovarju novembra 1991, objavilo 27.septembra. Mrkšića je obsodilo na 20 let zapora, Šljivančanina na pet let zapora, Radića pa je oprostilo, saj tožilstvo po mnenju sodišča ni uspelo dokazati, da je vedel za umore.
Na Hrvaškem je razsodba izzvala ogorčenje in šok. Hrvaški premier Sanader je tako dan po razsodbi poslal protestno pismo generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Munu, v katerem je med drugim ocenil, da je bila razsodba "sramotna" in "postavlja pod vprašaj nepristranskost in pravičnost haaškega sodišča".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.