Pet žrtev min iz Bosne in Hercegovine ter strokovnjak s področja minske problematike so se včeraj s podporo Ustanove za krepitev človekove varnosti (ITF) povzpeli na Triglav.
Pobudnik vzpona je nekdanji deminer Željko Volaš, ki se je pri svojem delu poškodoval in ostal brez noge. Po prvotni oskrbi v Bosni in Hercegovini je s pomočjo

ITF lani dobil novo, sodobnejšo in ustreznejšo protezo ter rehabilitacijsko oskrbo na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu RS (URI Soča). To mu je omogočilo, da je končno pripravljen na izziv, ki ga je pred leti obljubil svoji pokojni mami, in sicer da bo osvojil najvišjo slovensko goro.
Vzpona se udeležujejo tudi Mirko Zečević, ki je ostal brez desne noge in dela z vojnimi veterani na Balkanu, Dragan Janjić, ki ima amputirano roko, Izet Kadrić, ki so mu amputirali podlahti na obeh rokah, ter likovni umetnik Rihar Skopljak, ki je ostal brez desne noge. Pridružuje se jim Ivo Marković, ki dela pri projektih pomoči žrtvam min in projektih opozarjanja o nevarnosti min.
Pri vzponu jih spremljajo predstavniki Planinske zveze Slovenije in Planinske zveze Bosne in Hercegovine ter ITF. Vzpon so začeli včeraj zjutraj iz Kovinarske koče v Krmi. Udeleženci so prvi dan hodili od sedem do devet ur in osvojili vrh ter se vrnili in prespali v koči na Kredarici. V sredo pa se bodo spustili nazaj na Krmo, so sporočili iz ITF.
Še naprej aktivno za svet brez min
Z vzponom želijo opozoriti na problematiko, da žrtve min ostajajo še leta po konfliktih. Tudi ko se interes domače in mednarodne javnosti zmanjša in usmeri drugam, namreč še vedno potrebujejo oskrbo in podporo pri vzpostavljanju in ohranjanju čim bolj aktivnega življenja in pri reintegraciji v družbo. Hkrati opominjajo države, ki so podpisale ottawsko konvencijo o prepovedi proizvodnje in uporabe min, naj ne pozabijo na dogovore in zastavljene cilje ter si še naprej aktivno prizadevajo za svet brez min.

Umrlo 74 deminerjev
V Bosni in Hercegovini je bilo od začetka vojne 8.358 minskih nesreč. Že po končani vojni se je zgodilo 1.758 minskih nesreč, v katerih je življenje izgubilo 615 oseb. Med izvajanjem humanitarnega razminiranja se je zgodilo 123 delovnih nesreč, v katerih je umrlo 74 deminerjev. Še lani so iz Bosne in Hercegovine poročali o treh minskih nesrečah, v katerih je bila ubita ena oseba, tri pa so bile ranjene.
Velikost območja, kjer grozi nevarnost min, se v Bosni in Hercegovini razteza preko 1000 kvadratnih kilometrov, kar je okoli dva odstotka površine države. To pomeni 1388 minsko prizadetih skupnosti, kar neposredno vpliva na varnost več kot pol milijona prebivalcev oziroma 15 odstotkov prebivalcev celotne države.
Za podporo žrtvam min na državni ravni primanjkuje podpornih programov in pravnih okvirov, zato je preživele žrtve min težko vključiti v državne pomoči za invalidne osebe. Ob tem manjkajo tudi podatki o preživelih žrtvah min, ki velikokrat živijo na robu družbe in revščine. ITF je leta 1998 ustanovila slovenska vlada kot humanitarno organizacijo za razminiranje in pomoč žrtvam min.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.