
V Tuniziji že približno en mesec protestniki protestirajo proti vse večji brezposelnosti, korupciji in vse višjim cenam hrane ter goriv. Do danes je po uradnih poročilih v nemirih umrlo 23 ljudi, a sindikati in predstavniki človekoljubnih organizacij menijo, da je umrlo najmanj 60 ljudi. Po mnenju visoke komisarke ZN za človekove pravice Navi Pillay so oblasti na proteste odgovorile s prekomerno silo. V posredovanje naj bi namreč vključili tudi ostrostrelce in povsem neselektivno pobijali protestnike.
A oblasti zatrjujejo, da so policisti streljali le, ko so bili napadeni z molotovkami in palicami, pri tem pa dodajajo, da je število umrlih pripadnikov človekoljubnih organizacij v spopadih s policijo močno prenapihnjeno.
Protesti so eden večjih problemov predsednika Zina al Abidina Ben Alija, ki je na položaju že 23 let. Ta je v luči vsega dogajanja danes odredil znižanje cene kruha, mleka in sladkorja. Pristojne je pozval, naj v spopadih s protestniki nehajo uporabljati orožje.

V sredo pa je predsednik je odstavil notranjega ministra Rafika Belhaja Kacema in ukazal izpustitev zaprtih protestnikov. A le nekaj ur za tem so protestniki v dveh mestnih četrtih v Tunisu v policiste metali kamne in plenili tamkajšnje zgradbe. Pri tem je bil v predelu Ettadhamen s strelom v glavo ubit 25-letni protestnik. To je prvi primer v zgodovini, da je bil v tunizijski prestolnici ubit protestnik. V preostalih predelih mesta pa so na ulicah patruljirali le policisti. Poročevalec britanske medijske hiše BBC pa trdi, da so bili ponoči ubiti še trije protestniki.
Ben Ali je sicer danes napovedal, da leta 2014 ne bo vnovič kandidiral za predsednika. Ben Ali je sicer šele drugi predsednik Tunizije, odkar si je ta leta 1957 izborila neodvisnost od Francije. Na oblast je prišel leta 1987, nazadnje pa je bil na položaj izvoljen pred dvema letoma, ko ga je potrdilo kar 89,62 odstotka volivcev.
MZZ: V Tuniziji le nekaj slovenskih državljanov
Z ministrstva za zunanje zadeve so sporočili, da poročil o povečani stopnji nevarnosti v najpopularnejših turističnih območjih v Tuniziji nimajo. Položaj spremljajo tudi s pomočjo drugih članic Evropske unije, ki imajo v državi svoja veleposlaništva. Slovenskim državljanom svetujejo, naj se izogibajo območij, kjer potekajo demonstracije, upoštevajo varnostna navodila tunizijskih organov ter redno spremljajo informacije s pomočjo medijev in organizatorjev potovanj. Zaenkrat imajo podatek o nekaj slovenskih državljanih, ki so v Tuniziji individualno. Na ministrstvu slovenskim popotnikom svetujejo, naj se izogibajo zahodnih delov države, kot so Sidi Youssef, Le Kef, Thala, Haidra, Makthar, Sbeitla, Sidi Bouzid, Kasserine, Feriana, Regueb, Gafsa, Metlaoui, Menzel Buzaiene, protesti pa so v manjšem obsegu včeraj izbruhnili tudi v prestolnici.
Slovenske agencije v Tuniziji brez turistov
Obrnili smo se tudi na nekaj turističnih agencij, ki so po večini sporočile, da trenutno v Tuniziji ni slovenskih državljanov, ki bi potovali z njimi. Na Kompasu so dejali, da bo jutri odšla na križarjenje po Sredozemskem morju skupina 100 slovenskih turistov. Za en dan naj bi se ustavili tudi v Tunisu, a v primeru, da tega tamkajšnje razmere ne bodo dovoljevale, se v tamkajšnjem pristanišču ne bodo ustavljali.
Predstavnica agencije Palma je dejala, da slovenskih turistov v Tuniziji nimajo, so pa v stiku s svojimi partnerji, ki zagotavljajo, da za turiste ni nobenih težav, saj protesti potekajo daleč stran od turističnih središč. Izlete v Tunizijo bodo organizirali spet spomladi, podoben odgovor pa smo dobili tudi od predstavnika turistične agencije Relax.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.