Po zadnjih podatkih naj bi eno od eksplozivnih naprav v pošiljkah, ki so bile iz Jemna namenjene v ZDA, prevažali dve potniški letali. Tako je sporočila družba Qatar Airways, na letalih katere naj bi bila bomba. Prvo letalo je potovalo iz jemenske prestolnice Sana v Doho v Katarju. Tam je bil paket preusmerjen na drugo letalo, ki je bilo namenjeno v Dubaj, tam pa so ga tudi prestregli.
Drugo bombo so v petek odkrili na letališču East Midlands v Veliki Britaniji. Do zdaj so tako predvidevali, da sta bili obe sumljivi pošiljki z bombami na tovornih letalih.
Oba paketa naj bi vsebovala industrijski kemični eksploziv PETN, ki naj bi bil skrit v tiskalniku in kartuši. Bombi sta bili narejeni tako, da bi ju lahko sprožili na daljavo z mobilnim telefonom, predvideno pa naj bi bilo, da bosta eksplodirali v zraku. Gre za snov, ki jo je zelo težko odkriti pri običajnem varnostnem pregledu.
Letalska družba Qatar Airways sicer ne sprejema odgovornosti glede prevažanja sumljivih pošiljk. “Pregled tovora ni odgovornost države, preko katere ta potuje. To je odgovornost države, od koder tovor izvira,” so zapisali v izjavi. “Poleg tega je bil eksploziv v tem primeru takšen, da ga ni mogoče izslediti z rentgenom ali s psi. Odkrili so ga, šele ko so dobili namig varnostnih obveščevalcev."
V Jemnu že aretacije
Oblasti v Jemnu so sicer že včeraj pridržale dve osebi, ki naj bi bili povezani s pošiljanjem eksplozivnih naprav. Ena naj bi bila študentka računalništva (in ne medicine, kot so mediji sprva poročali), 22-letna Hanan Al Samavi, druga pa njena mati. Eno od njiju so danes pogojno izpustili.
Njun odvetnik je izrazil skrb, da je "dekle le žrtev, saj nihče, ki bi storil kaj takšnega, ne bi za seboj pustil telefonske številke". Jemenske oblasti so že pred tem sporočile, da so žensko izsledile na podlagi telefonske številke, to je pustila pri družbi, kateri je predala pošiljko. Podatke o novih osumljencih naj bi dobili iz seznama klicev na mobilnem telefonu 22-letne osumljenke.
Študentka naj bi bila sicer zadržana in mirna, prav tako njeni prijatelji in znanci niso vedeli, da je povezana s kakršnimi koli religijskimi ali političnimi skupinami. Kakšno vlogo naj bi v poskusu terorističnega napada imela njena mati, še ni jasno.
Jemenski predsednik Ali Abdulah Saleh je novinarjem povedal, da so informacije o študentki dobili od ZDA in Združenih arabskih emiratov. Medtem pa se lov na druge udeležence zadnjega poskusa terorističnega napada nadaljuje.
"ZDA odločne preprečiti načrt"
Vodja ameriške protiteroristične službe John Brennan je povedal, da ZDA nimajo podatkov, ki bi kazali, da obstaja nevarnost za še več paketov z bombami iz Jemna, a te možnosti ne izključujejo. Pojasnil je, da so zato ustavili tovorni promet med Jemnom in ZDA.
Poostrene varnostne ukrepe za tovorna letala je napovedala tudi britanska notranja ministrica Theresa May, potem ko je sindikat pilotov Balpa kritiziral dejstvo, da so bili za potniška letala uvedeni strogi varnostni ukrepi, tveganje pa je še naprej kljub številnim opozorilom obstajalo za tovorna letala.
Brennan je še ponovil, da je šlo tokrat najverjetneje za delo Al Kaide na Arabskem polotoku. Dodal je, da gre za izjemno odločno in nevarno skupino, vendar naj bi bile ZDA prav tako odločne, da bodo načrte Al Kaide preprečile.
Kdo je izdelal bombi?
Britanski premier David Cameron je dejal, da je bila bomba, ki so jo prestregli v Angliji, prirejena za eksplozijo v zraku in da je bila dovolj močna, da bi letalo strmoglavilo.
Ameriški obveščevalci menijo, da je bombi izdelal Ibrahim Hasan Al Asiri, sicer glavni bombni strokovnjak Al Kaide v Jemnu. Ta isti terorist naj bi izdelal tudi bombo, ki je nigerijskemu teroristu Omarju Faruku Abdulmutalabu decembra lani ni uspelo sprožiti na letalu nad Detroitom.
Vsi dokazi po mnenju ameriških obveščevalcev kažejo na aktivnosti Al Kaide na Arabskem polotoku, katere član je tudi v ZDA rojeni islamski duhovnik Anvar Al Avlaki, ki širi nasilno propagando proti ZDA.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.