Atmosfera na Marsu je problematična, kar ni nič novega, a analiza najnovejših podatkov z vesoljskega plovila Mars Express je dodobra osvetlila vzrok teh problemov.
Znanstveniki so namreč s prstom pokazali na vetrovne dvojne solarne supervalove. Tak superval namreč "odpihne“ zrak z Marsa in njegovo atmosfero ohranja tanko in neprimerno za morebitno človeško obiskovanje ali celo naselitev tega planeta. Podatke o izginjajoči atmosferi na Marsu so znanstveniki primerjali s podatki o dvojnih valih radiacije iz let 2007 in 2008, ki jih je zabeležil Advanced Composition Explorer.
Kot je razložil Niklas Edberg iz švedskega inštituta za vesoljsko fiziko, valovi nastanejo, ko en tok solarnega vetra potuje z eno hitrostjo, vanj pa se zabije drugi tok solarnega vetra, ki pa ima večjo hitrost. Oba vala se tako valita v enem super nabitem dvojnem solarnem vetru. Slikovito so znanstveniki to opisali, kot da nastane leteči prometni zamašek. Edberg je razložil, da dve različni hitrosti solarnega vetra nastaneta, ker prideta z različnih koncev Sonca.
Edberg sicer pravi, da za razliko od Zemlje, Mars nima magnetnega polja, ki bi odbilo solarno radiacijo, in tako vetrovi enostavno odpihnejo Marsovo atmosfero. Mars sicer ima ostanke magnetnega polja na svojih polih, a to ni dovolj.
In kako potem Mars, ki redno izgublja nekaj atmosfere, še vedno sploh ima atmosfero? Kot so razložili znanstveniki, se Mars zanaša na komete, ki zadenejo planet, polarni suhi led in morebiti tudi na podzemeljsko vodo, ki tvorijo atmosfero. Da bi lahko na Marsu živeli tudi ljudje, bi potrebovali izjemno velik podzemni generator zraka, a za to bi bila potrebna tehnologija, ki je človek še nima.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.