Tujina

Zoglenelo truplo na ambasadi

Beograd/Banjaluka, 21. 02. 2008 07.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
M.M./L.H./U.Z./D.L./STA
Komentarji
172

Ameriško zunanje ministrstvo je zatrdilo, da umrli ni njihov diplomat. VS ZN je obsodil napade na tuja veleposlaništva.

Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je obsodil napade na tuja veleposlaništva.

Vodja Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović, ki je zavrnil sodelovanje na protestu, je dejal, da so za incidente v prestolnici odgovorni organizatorji protesta.

Direktor srbske policije Milorad Veljović je dejal, da se razmere v Beogradu umirjajo, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Na ulicah prestolnice so še vedno prisotne specialne enote srbske policije.

Na ameriški ambasadi so našli zoglenelo truplo. Ameriško zunanje ministrstvo je informacijo že potrdilo. Pravijo, da ne gre za njihovega diplomata oziroma državljana. Predstavnica veleposlaništva Rian Harris je dejala, da "je bilo truplo najdeno v delu stavbe, ki so ga protestniki zažgali". Nek drugi predstavnik veleposlaništva William Wanlund pa je za televizijo CNN povedal, da gre domnevno za truplo enega izmed izgrednikov.

Srbska televizija Pink je že pred tem poročala, da naj bi šlo za truplo izgrednika, ki mu je med izgredi uspelo vdreti v veleposlaništvo. Avstrijska tiskovna agencija pa je medtem iz policijskih krogov izvedela, da za zdaj še ni jasno, ali gre za truplo enega izmed izgrednikov ali varnostnika veleposlaništva. Srbski mediji poročajo, da je truplo tako močno sežgano, da identifikacija ni mogoča.

VS ZN obsodil napade na veleposlaništva

Izgredniki so vlamljali v trgovine in plenili. Novinarji B92 so poročali, da skupina mladih uničuje kioske in vlamlja v trgovine, pri tem pa so v njihovih rokah opazili nože.

Policija je zavarovala območje slovenskega veleposlaništva, kar je potrdilo tudi slovensko zunanje ministrstvo. V stavbo veleposlaništva naj bi protestniki po navedbah MZZ popoldne metali granitne kocke, vendar naj stavba ne bi bila poškodovana.

Po protestnem shodu pod sloganom "Kosovo je Srbija", ki se ga je po podatkih vlade pred parlamentom v središču Beograda udeležilo pol milijona ljudi, so izgredniki napadli ameriško veleposlaništvo. Izbruhnil je požar, na območje pa so prispele posebne policijske enote v blindiranih vozilih, ki so množico več sto izgrednikov razgnale s solzivcem. Gasilci so ogenj pogasili. Protestniki so zažgali tudi stražarnico in ameriško zastavo, ki so jo zamenjali s srbsko. Policisti so množico razgnali, bežeči izgredniki pa so s kamenjem obmetavali policiste.

Ameriški veleposlanik pri ZN Zalmay Khalilzad je Varnostni svet Združenih narodov v New Yorku zaprosil , naj nemudoma obsodi napade na veleposlaništva v srbski prestolnici. VS ZN je to tudi storil. Svetovalec srbskega predsednika vlade Branislav Ristivojević je dejal, da so ZDA tiste, ki kršijo mednarodno pravo in ne Srbija, poroča Tanjug. ZDA so kljub resoluciji 1244 priznale neodvisnost Kosova.

Policija je uporabila solzivec.
Policija je uporabila solzivec. FOTO: Reuters

Generalni sekretar Sveta Evrope Terry Davis je sporočil, da je pretresen nad neredi, ki so se po sprva mirnem protestu proti enostranski razglasitvi neodvisnosti Kosova razširili v Beogradu. Izrazil je tudi prepričanje, da "velika večina Srbov nasprotuje nasilju".

Napadi na tuja veleposlaništva

Spopadi med izgredniki in policijo.
Spopadi med izgredniki in policijo. FOTO: Reuters
Večja skupina mladeničev je metala kamenje tudi v poslopje turškega veleposlaništva, nato pa so z njega sneli turško zastavo in jo zažgali ter namesto nje obesili srbsko. Pri tem so uničili tudi stražarnico in sneli kamere za video nadzor. Ista skupina je napadla tudi bližnje hrvaško veleposlaništvo, kjer so zažgali hrvaško zastavo in avtomobil. Uradni Zagreb je že poslal protestno noto, v kateri je ostro obsodil napad na veleposlaništvo Republike Hrvaške. Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je dejal, da napad na hrvaško veleposlaništvo obžaluje in da bo Srbija storila vse kar je v njeni moči, da do takšnih incidentov več ne bo prišlo.

Srbska nacionalna televizija poroča, da so izgredniki poleg tega napadli tudi nemško veleposlaništvo. Ob napadu naj bi bila razbita stekla na poslopju, uslužbence nemške policije, ki so ga varovali, pa naj bi evakuirali, so navedli očividci.
Izgredi V Beogradu.
Izgredi V Beogradu. FOTO: Reuters

Izgredniki so zažgali tudi vozilo pred kanadskim veleposlaništvom, ki stoji nasproti ameriškega. Policija pa naj bi neki drugi skupini nasilnežev preprečila vdor v britansko veleposlaništvo. Tarča napada je bilo tudi belgijsko veleposlaništvo, ambasado BiH pa so protestniki obmetavali s kamenjem in pločevinkami.

Policisti obvarovali slovensko veleposlaništvo

Dobro zavarovana so bila avstrijsko, francosko, pa tudi slovensko veleposlaništvo. Da policija varuje slovensko veleposlaništvo, so že pred tem sporočili na slovenskem zunanjem ministrstvu.

Nasilneži so razbijali izložbe in ropali, prevračali in zažigali so smetnjake, po ulicah pa razmetali smeti. Ena izmed restavracij McDonald's naj bi bila popolnoma uničena, saj so izgredniki vanjo vdrli, polomili inventar, zgradbo pa zažgali, navaja Tanjug.

V Kosovski Mitrovici je ob 20.30 minut odjeknila eksplozija. Neznanci so odvrgli bombo na okrajno sodišče, poškodovanih ni, poroča Tanjug.

Zagorelo naj bi tudi okoli 20 vozil, najmanj en tramvaj in pet mestnih avtobusov. Po poročanju Tanjuga je bilo ponekod po Beogradu videti tudi sledi krvi. Kot je sporočil direktor beograjskega kliničnega centra, je bilo v izgredih poškodovanih već kot 150 oseb, med njimi 26 policistov.

Okrepljene enote srbske policije so pozno zvečer pregnale protestnike, ki so se odpravili proti poslopju televizije B92 v Novem Beogradu.

Predsednik Boris Tadić pa je iz Romunije pozval izgrednike, naj se umirijo in prenehajo z napadi na tuja veleposlaništva. Pozval je k mirnim protestom. "Vse, ki sodelujejo v neredih, bi rad prosil, naj se umaknejo z ulic in naj prenehajo napadati tuje ambasade, tuje države. To nikakor ne pomaga k obrambi Kosova, obrambi naše (ozemeljske) celovitosti in dostojanstva. To samo oddaljuje Kosovo od Srbije. Vsi, ki danes napadajo tuje ambasade, v bistvu škodujejo Srbiji in oddaljuejo Kosovo od naše države," je dejal.

'Kosova ne damo!'

Zažiganje ameriške zastave na protestu v Beogradu.
Zažiganje ameriške zastave na protestu v Beogradu. FOTO: Reuters

Protest, o katerem so se v nedeljo zvečer dogovorili srbski predsednik Boris Tadić, premier Vojislav Koštunica in vodja Srbske radikalne stranke (SRS) Tomislav Nikolić, se je pričel ob 17. uri pred poslopjem srbskega parlamenta. Zborovanje, ki ga organizirajo srbska vlada in parlamentarne stranke, se je končalo ob 19. uri z molitvijo za rešitev srbskega naroda na Kosovu v cerkvi Svetega Save.

V Beograd je iz številnih srbskih krajev prispelo več sto avtobusov, ki so jih brezplačno organizirale stranke, srbske železnice pa so iz smeri Niša in Novega Sada nudile brezplačne, pa tudi izredne prevoze.

Pred začetkom shoda je skupina športnih navijačev, ki je odhajala na shod, na hrvaško veleposlaništvo v središču Beograda vrgla nekaj gorečih bakel. Baklo, ki je padla na balkon veleposlaništva, so gasilci takoj pogasili, srbska policija pa je takrat preprečila nadaljnje nerede.

Koštunica: Kosovo je prvo ime Srbije

Predsednik vlade Koštunica je na protestnem shodu dejal, da je Kosovo bilo in vedno bo Srbija. "Kaj je Kosovo? Kje je Kosovo? Čigavo je Kosovo? Je nekdo med nami, ki ni s Kosova? Je kdo med nami, ki misli, da Kosovo ni njegovo?“ je dejal Koštunica. "Kosovo je prvo ime Srbije. Kosovo pripada Srbiji. Kosovo pripada srbskemu narodu. Ni sile, ni groženj, ni dovolj velike in strašne kazni, da bi kateri koli Srb kadar koli rekel drugače, kot Kosovo je Srbija,“ je zaključil premier.

'Kosova nikoli ne bomo dali'
'Kosova nikoli ne bomo dali' FOTO: Reuters

Koštunica, ki je zbrane nagovoril v imenu vlade, je še poudaril, da Srbija ne bo nikoli priznala tistega, kar je nastalo na podlagi kršenja načel civiliziranega sveta. Ne bo pa niti pozabila prijateljstva in načelne podpore, ki jo nudi ruski predsednik Vladimir Putin Srbiji.

Nikolić: Ne bom se umiril

Ostale parlamentarne stranke - Demokratska stranka predsednika države Borisa Tadića, G 17 Plus Mlađana Dinkića, Liga socialdemokratov Vojvodine Nenada Čanka in Liberalno-demokratske stranke Čedomirja Jovanovića so pred tem napovedale, da se protesta ne bodo udeležile.

Predstavnik Srbske radikalne stranke Nikolić je dejal, da Srbija ne obstaja brez Kosova. "Ne bom se umiril, vse dokler Kosovo ne bo znova pod nadzorom Srbije. Danes smo vsi isti, danes ni razlik, vsi v srcu nosimo le Kosovo,“ je dejal Nikolić. Kot je povedal, bo Srbija ohranila vsakega otroka na Kosovu in vsako ped svoje zemlje.

Množico so nagovorili tudi teniški zvezdnik Novak Đoković, slavni režiser Emir Kusturica, predsednik vlade Republike srbske Milorad Dodik, pa tudi nekdanji košarkaš Dejan Bodiroga. Vsi so enotni, da se Srbija mora na miren način boriti "za srbsko Kosovo".

Tadić se protestov ni udeležil, saj je bil na uradnem obisku v Romuniji, kar je obenem njegov prvi uradni obisk v tujini odkar je bil 3. februarja znova izvoljen. Je pa iz Bukarešte sporočil, da Srbija ne bo priznala neodvisnosti Kosova, da pa se tudi ne bo odrekla svoji evropski prihodnosti. Ponovil pa je tudi, da Beograd ne priznava legitimnosti bodoče civilne misije EU na Kosovu Eulex.

Protesti Srbov v Kosovski Mitrovici

Center Beograda je poln protestnikov iz cele Srbije.
Center Beograda je poln protestnikov iz cele Srbije. FOTO: Reuters

Pred nadzorno točko Merdare na meji med Srbijo in Kosovom se je danes zbralo več sto Srbov, ki se skušajo prebiti na Kosovo. Srbi so protestirali tudi v severnem delu Kosovske Mitrovice.

Kosovska policija je vdor protestnikov v Merdarah, 50 kilometrov severovzhodno od Prištine, preprečila z barikado. Kakim 50 pripadnikom kosovske policije je na pomoč prispelo tudi več sto čeških pripadnikov Kforja.

Pred poslopjem okrožnega in občinskega sodišča v severnem, srbskem delu Kosovske Mitrovice pa se je zbralo kakih sto Srbov, ki so protestirali, ker so po vojni na Kosovu izgubili službe v teh pravosodnih ustanovah. Nekdanji uslužbenci zahtevajo odhod albanskih uslužbencev iz poslopja, pred katerim so sami namestili srbski grb. Protest so nadzirali srbski pripadniki kosovske policije.

V Banjaluki prijeli 27 protestnikov, 14 policistov ranjenih

Kosovo so danes priznale Danska, Luksemburg, Italija in Estonija.
Policija je v današnjih nemirih v Banjaluki, do katerih je prišlo med protestom tamkajšnjih srednješolcev proti razglasitvi neodvisnosti Kosova, prijela 27 izgrednikov, je za Televizijo BiH povedal načelnik banjaluškega centra za javno zaščito Zoran Stanišavljević. Po njegovih besedah je bilo v nemirih v tem mestu v Republiki srbski ranjenih 14 policistov, od tega eden huje. Protestniki so jih ranili z metanjem kamenja in drugih predmetov.

Močne policijske sile so v Banjaluki intervenirale, ker shod ni bil prijavljen, pri tem pa jim je uspelo preprečiti poskuse protestnikov, da pridejo do tamkajšnjih konzulatov ZDA, Nemčije in Francije. Protestniki so sicer med shodom zažigali zastave ZDA in Nemčije, po poročanju lokalnih medijev pa je bilo poškodovanih tudi nekaj trgovin v lasti Albancev.

Premier Republike srbske Milorad Dodik je nemire obsodil in dodal, da bodo tiste, ki so zanje odgovorni, kaznovali. "Vlada Republike srbske ne bo tolerirala nasilja, ne glede na motive," je povedal Dodik.

Prikaz nezadovoljstva, jeze in upora
Protesti v Beogradu
Protesti v Beogradu FOTO: Reuters

Vodja urada srbske vlade za stike z javnostjo Milivoje Mihajlović je izjavil, da je cilj mitinga v Beogradu prikazati nezadovoljstvo, jezo in upor ter miren izraz tega, da Srbija ne pristaja na neodvisno Kosovo. Po njegovih besedah bi zborovanje moralo biti mirno in dostojanstveno, saj bo na tak način vidna državniška drža Srbije. S tem je izrazil željo, da se ne bi ponovili nedeljski nasilni protesti, ko so jezni mladeniči razbijali po Beogradu in med drugim razdejali tudi slovensko veleposlaništvo.

K udeležbi na mitingu so pozivale tudi manjše srbske stranke ter razna civilnodružbena gibanja. Pred parlamentom naj bi se tako zbrali državljani iz vseh logov, od študentov in mladih, preko srbskih intelektualcev, do delavcev in upokojencev.

Slovensko veleposlaništvo v Beogradu zaprto

Slovensko zunanje ministrstvo glede na trenutne okoliščine državljanom ob morebitnem potovanju v Srbijo svetuje izjemno previdnost. Glede na zadnje dogodke in napovedi množičnih demonstracij po celi državi svetujejo izjemno previdnost in izogibanje mestom demonstracij in protestov, saj so slovenski državljani lahko tarča napadov. V primeru potrebe po nujni konzularni pomoči se državljani lahko obrnejo na telefonsko številko +381 63 373 165.

Ob množičnih protestih proti neodvisnosti Kosova ostaja slovensko veleposlaništvo v Beogradu do nadaljnjega zaprto. Kot so potrdili na slovenskem zunanjem ministrstvu, so od pristojnih srbskih organov zahtevali, naj veleposlaništvo ustrezno zaščitijo.

Veleposlaništvo je sicer zaprto že od nedeljskih izgredov, ko so nasilni protestniki vdrli v prostore veleposlaništva in jih razdejali. V divjanju je bila po dostopnih podatkih uničena oprema na veleposlaništvu, pa tudi stene. Vrednost povzročene škode še ocenjujejo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek