Muzej, ki je vzpostavljen v nekdanji hiši t. i. kokainskega kralja, so oblasti zaprle 20. septembra, ker ni imel vseh potrebnih dovoljenj.
"Danes je odprt, zadostili smo vsem potrebam zakona," je ta teden sporočil upravitelj muzeja in brat pokojnega mamilarskega šefa Roberto Escobar. "Imamo še več dokumentov, kot so jih zahtevali," je dodal.
Poveličevanje zapuščine enega največjih kriminalcev v zgodovini?
Muzej sicer v javnosti sproža mešane občutke. Zagovorniki trdijo, da obeležuje zgodovinsko obdobje, kritiki pa upravljavce obtožujejo, da poveličujejo zapuščino enega največjih kriminalcev v zgodovini.
Spomin na pokojnega mamilarskega šefa sicer med drugim uspešno tržijo tudi številne turistične agencije, ki obiskovalce vodijo na kraje, povezane z Escobarjevim življenjem. Mestne oblasti pa si prizadevajo oddaljiti od vsakršne povezave z njim.
Ne samo kokainski kralj, temveč tudi okrutnež
Escobar, nekdanji vodja največjega mamilarskega kartela v Meddelinu, je s tihotapljenjem kokaina zaslužil več kot milijardo dolarjev letno. Revija Forbes ga je leta 1989 uvrstila med deset najbogatejših ljudi na svetu.
Kokainski kralj je bil znan tudi po svoji okrutnosti. Odgovoren naj bi bil za več kot 6000 umorov. Leta 1993 so ga v strelskem obračunu v domačem mestu ubili pripadniki kolumbijskih varnostnih sil. Escobarjeva družina sicer trdi, da si je sodil sam.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.