Vzorci zraka z dna jam, ki so se skrivnostno pojavile na ruskem polotoku Jamal v Sibiriji, so potrdili strahove znanstvenikov glede vzroka njihovega nastanka. Luknje – prva je bila zelo velika, nato sta se pojavili še dve manjši - so nastale zaradi metana, ki se je sprostil pri taljenju tundre, trdijo nekateri znanstveniki. To je po njihovih besedah za planet in njegovo usodo zelo slaba novica, saj bi lahko pomenila, da se v ozračje sprošča močan toplogredni plin.
Ekipa znanstvenega centra za arktične študije je na dnu kraterjev našla 9,6-odstotno koncentracijo metana – to je kar 50.000-krat več kot je povprečje v atmosferi. Že ko so se pojavile skrivnostne luknje, so mnogi strokovnjaki s prstom kazali prav na metan, a še vedno obstajajo tudi druge možnosti, s katerimi bi lahko pojasnili dogodke na polotoku, ki ga velikokrat imenujejo ''konec sveta''.
Vsekakor velike količine metana ne morejo biti naključje, glede na to, da je metan nekoliko lažji od zraka. Poletji 2012 in 2013 sta bili na Jamalu za okoli 5 stopinj Celzija toplejši od dolgoletnega povprečja. To je povzročilo taljenje in sproščanje plina, meni vodja ekspedicije Andrej Plekhanov.
Če je ta teorija pravilna, potem je vsekakor na mestu vprašanje, kaj sproščanje metana, ujetega v tundri, pomeni za naš planet. Gre namreč za izjemno pomemben toplogredni plin.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.