Po petnajstih letih mirovanja se bo moralo človeštvo soočiti s temperaturnim peklom, opozarjajo znanstveniki kanadske univerze McGill v svoji zadnji študiji o globalnem segrevanju.
Kot pravijo, je segrevanje v letih od 1998 do 2013 stagniralo, kar je naraven pojav, ki se običajno pojavlja v intervalih, dolgih 15 let. Stagnacije segrevanja torej ni mogoče pripisati manjšim izpustom toplogrednih plinov, kot se je predvidevalo, pravijo znanstveniki. V tem obdobju se je sicer globalna temperatura znižala od 0,27 do 0.37 stopinj.
"Nas pa v prihodnjih letih čaka velika vročina, ki bo posledica izpustov toplogrednih plinov, ki doslej še niso pokazali vseh razsežnosti svojih uničujočih posledic," pravijo znanstveniki.
Od leta 1992 do 1998 je globalna temperatura hitro naraščala, potem pa se obstala na približno enakem nivoju. Znanstveniki menijo, da smo zdaj spet na točki preobrata. Zadnji večji premor v naraščanju temperatur so zabeležili med leti 1944 in 1976, zaradi česar je bil začasno zakrit trend segrevanja planeta, ki naj bi se zdaj vrnil v polnem zamahu. Gre za periodičen pojav, ki ga znanstveniki na podlagi dokazov iz ledenih gora in jezerskih sedimentov beležijo že iz zelo oddaljenih obdobij.
Znanstveniki še pravijo, da letošnje leto prinaša nenavadno vreme, ki ga ne beležijo že 30 let. Meseci, ki bi morali biti hladni, so bili na globalni ravni nadpovprečno topli, nekateri meteorologi pa tudi napovedujejo, da bodo klimatske spremembe tako ekstremne, da bo kopalna sezona trajala vse do novembra.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.