Študija znanstvenikov univerze Columbia University s sedežem v New Yorku, je pokazala, da je v Atlantskem oceanu pred okoli 73.000 leti pustošil ogromen cunami. Val, ki ga je sprožil nenaden podor dela vulkana na Zelenortskih otokih, naj bi po njihovih izračunih segal več kot 240 oziroma celo vse do 270 metrov v višino. Za lažjo predstavo: znameniti ljubljanski Nebotičnik v višino meri 70,35 metra, od vznožja do vrha Grajskega griča, na katerem stoji Ljubljanski grad, pa je približno 170 metrov. Rušilni cunami, ki je leta 2004 hudo prizadel Indonezijo, Šrilanko, Indijo in Tajsko, je na primer v višino meril 35 metrov.
Znanstveniki so se dolgo spraševali, od kod ogromne skale na otoku Santiago?
Do zanimivega spoznanja so raziskovalci prišli med ugotavljanjem izvora velikih samostojnih skalnatih gmot na otoku Santiago. Do 770 ton težke skalne gmote ležijo več kot pol kilometra od obale na višini 220 metrov nad morsko gladino. Doslej so predstavljale veliko uganko za znanstvenike.
Scientists say an ancient megatsunami flung boulders nearly as high as the Eiffel Tower http://t.co/BfIn9DJ3PE pic.twitter.com/5iZ8sFt0FM
— Geology Report (@GeologyReport) October 4, 2015
Izkazalo se je, da je edina možna razlaga ekstremno velik cunami. S pomočjo računalniškega modela, so preračunali velikost ogromnega vala, ki je te skale potisnil daleč na obalo danega otoka, na katerem danes prebiva okoli 250.000 ljudi. Z nadaljnjimi analizami so ugotovili, da se je moralo to zgoditi pred približno 73.000 leti, ko se je nenadoma sesul velik del vulkana na sosednjem otoku Fogo. V raziskavi so ugotovili, da je tedaj v morje zgrmelo približno 160 kubičnih kilometrov skalovja.

Bi morali takšne dogodke predvideti?
Svoje ugotovitve so znanstveniki minuli petek predstavili v znanstveni reviji Science Advances. ’Megacunami’, kot ga je poimenoval vodja skupine raziskovalcev geolog Ricardo Ramalho, ki sicer prihaja z bristolske univerze, je bil torej posledica velikega podora vulkana.
"S tem smo dokazali, da se lahko takšni podori odvijejo zelo hitro in imajo katastrofalne posledice, tudi s proženjem cunamijev. K sreči se to ne zgodi prav pogosto, a tudi to nevarnost bi morali upoštevati, ko ugotavljamo potencialne nevarnosti vulkanskih aktivnosti," pravi in dodaja, da bi morali vsak tovrsten vulkan podrobno spremljati. Kot pravi, bodo sami nadaljevali s proučevanjem vulkanov v želji, da bi predvideli morebitne nove tovrstne katastrofalne dogodke.

KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.