
Oborožena skupina Organizacija islamskega džihada je v sporočilu na spletni strani prevzela odgovornost za ugrabitev italijanske novinarke Giuliane Sgrena v Iraku. Avtentičnosti sporočila ni bilo moč preveriti, v njem pa je dala skupina italijanski vladi 72 ur časa, da umakne svoje vojake iz Iraka, "sicer bo v prihodnjih dneh dobila drugačna sporočila".
Pred tem je o ugrabitvi novinarke danes poročal italijanski dnevnik Il Manifesto, za katerega dela. Kot je povedal eden od direktorjev italijanskega tega dnevnika Gabriele Polo, jih je novinarka poklicala in povedala, da je z njo vse v redu. Pet minut kasneje jih je poklical njen prevajalec in dejal, da so jo ugrabili v bližini mošeje v Bagdadu.
Italijanske oblasti skušajo z ugrabitelji novinarke vzpostaviti stik, da bi začeli s pregovori o njeni izpustitvi, je danes popoldne sporočil italijanski premier Silvio Berlusconi. Podrobnosti premier ni želel pojasniti.
V Iraku je bilo doslej ugrabljenih že več Italijanov, med njimi tudi novinar Enzo Baldoni, ki ga je usmrtila Islamska vojska. Italijanski humanitarni delavki, Simono Pari in Simono Toretta, pa so ugrabitelji v Iraku konec septembra lani po treh tednih izpustili na prostost.
Ameriška vojska v Iraku domnevno zadržuje tri Francoze
Ameriške sile v Iraku zadržujejo tri francoske državljane, ki so se pridružili upornikom, v današnji izdaji piše francoski časnik Le Figaro. Te tri francoske muslimane naj bi v Iraku zadrževali, odkar so jih aretirali lani jeseni.
Gre za Francoze, ki so se v Irak odpravili po kanalih organizirane mreže, ki je urejala odhode upornikov v Irak. Vsaj dva od treh, 22-letni Peter Cherif in 19-letni Chekou Diakhabi iz Pariza, sta prišla do Iraka, piše Le Figaro. Časnik še trdi, da je tudi tretji moški, katerega identiteta pa ni znana, v rokah ameriške vojske. Mrežo, ki je prehode urejala, so razpustili pretekli teden, potem ko je policija izvedla vrsto aretacij.
Predstavnik francoskega zunanjega ministrstva Herve Ladsous je povedal, da vedo za trojico Francozov, ki jih zadržujejo v Iraku, ni pa povedal, kdo in kako dolgo jih zadržuje. Predstavnik ameriške vojske v Iraku Barry Johnson trditev ni želel potrditi. "V skladu z našo politiko o statusu in narodnostih posameznih zapornikov ne govorimo," je dejal Johnson. Kot je pojasnil, ko priprejo tujega državljana, uradno obvestijo vlado njegove države, stvar te države pa je, ali bo o tem obvestila javnost.
Al Sistanijeva stranka močno vodi

Iraška volilna komisija je sporočila, da Združena iraška zveza (UIA), ki ima podporo vplivnega velikega ajatole Alija al Sistanija, po nedeljskih volitvah močno vodi v desetih šiitskih provincah. Po podatkih komisije s 35 odstotkov volišč je UIA od treh milijonov glasov, kolikor so jih prešteli, prejela 2,2 milijona glasov predvsem v provincah v osrednjem in južnem delu Iraka.
UIA je zbrala 610.014 glasov, na drugem mestu je Alavijeva lista z 257.366 glasovi, medtem ko se je na tretje mesto uvrstila lista Neodvisnih kadrov in narodnih elit Fatale Gazija Ismaila, ki je zbrala 15.000 glasov.
Po navedbah volilne komisije je v 14 državah po svetu, v katerih so potekale volitve, volilo 265.000 Iračanov, ki so največ glasov, 29 odstotkov, namenili kurdski koaliciji.

Novo nasilje v Iraku
V več napadih severno od Bagdada je bilo od četrtka zvečer ubitih devet Iračanov, je sporočila iraška policija. Trije civilisti so bili ubiti v eksploziji bombe v kraju Išaki, sto kilometrov severno od iraške prestolnice. Dva civilista sta umrla, ko je v bližini Balada, 75 kilometrov severno od Bagdada, eksplodiralo eksplozivno telo.
Eksplozija je dve smrtni žrtev zahtevala tudi v kraju Bajdži, 200 kilometrov od Bagdada, iraški vojaki in upornik pa sta bila ubita med spopadi v mestu Duluija, 70 kilometrov severno od iraške prestolnice.