V 24 ameriških zveznih državah in na Ameriški Samoi potekajo primarne volitve in strankarska zborovanja, t.i. »veliki torek«, ki bo morda že razkril republikanskega kandidata za vstop v Belo hišo. Pri republikancih namreč zmagovalec dobi vse glasove, demokratski sistem pa je proporcionalen, zato njihov kandidat za predsednika tokrat še ne bo znan.
V demokratskem taboru se je prednost senatorke Hillary Clinton pred Barackom Obamo zmanjšala na zgolj dva do štiri odstotke; v Kaliforniji, ki prispeva kar 370 glasov od 2025 pa sta povsem izenačena. V zadnji anketi televizije CNN je Obama Clintonovo celo prehitel z 49 odstotki podpore proti 46. Kandidata sta se posvetila predvsem kampanji v državah severovzhoda, kot so New York, New Jersey, Massachusetts in druge, v boj na jug in zahod pa sta poslala svoja zakonska partnerja Michelle Obama in Billa Clintona. Demokratska kandidata za televizijske oglase zapravljata rekordne zneske - v povprečju po 1,3 milijona dolarjev na dan.
Pri republikancih prepričljivo vodi senator iz Arizone John McCain z 48 odstotki pred Mittom Romneyjem, ki ima 20 odstotkov manjšo podporo, Mike Huckabee in Ron Paul pa sta daleč za njima. Romney zbira okrog sebe nezadovoljno konservativno krilo stranke.
V igri je še kongresnik iz Teksasa Ron Paul, bolj kot zanimivost, ker edini med republikanci nasprotuje vojni v Iraku, kar je v tej stranki zanesljiv recept za poraz. Republikanci si bodo na »veliki torek« razdelili 1023 delegatov, za končni uspeh pa jih kandidat potrebuje najmanj 1191.
Delegatska matematika je sicer zapletena, saj poleg glasov, ki jih določijo z volitvami, obstajajo tudi t.i. "super delegati". To so senatorji, guvernerji, kongresniki in drugi strankarski ugledneži, ki lahko dajo podporo kateremukoli kandidatu. Z volitvami je sicer največ glasov osvojil McCain, "super delegati" pa obljubljajo podporo "na vse strani" brez zagotovila, da bodo držali besedo.
Volitve tudi v tujini
Voli tudi približno 6 milijonov Američanov, ki živijo v tujini. Med prvimi so volili ameriški državljani v Indoneziji – tamkajšnji demokrati so za svojega kandidata prepričljivo potrdili Baracka Obamo, ki je štiri leta svojega otroštva preživel ravno v tej državi v jugovzhodni Aziji.
Obamo podpirajo zvezdniki
Tudi v ZDA se popularnost Baracka Obame širi kot plima. Poleg Teda in Caroline Kennedy ter Oprah Winfrey ga podpirajo še nekdanji predsedniški kandidat demokratov John Kerry, igralec Robert De Niro in žena kalifornijskega guvernerja Arnolda Schwarzeneggerja Maria Shriver, prav tako iz klana Kennedyjev.
Njen mož medtem podpira Johna McCaina, ki ima največ možnosti, da postane republikanski kandidat za predsednika ZDA.
Utrujeni predsedniški kandidati sicer zadnje dni dobesedno spijo na letalu in na dan prekrižarijo po štiri države.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.