Ob sedmih je odjeknila novica, da so znamenito, 850 let staro gotsko katedralo Notre-Dame, zajeli plameni. Vzrok požara še ni znan, čeprav naj bi bil povezan s prenovitvenimi deli, ki so nazadnje potekala v strehi katedrale. Zagorelo je deset minut pred sedmo uro zvečer, nedolgo po začetku požara pa se je zrušil sloviti zvonik katedrale.
Gasilci se še vedno trudijo pogasiti požar, a francoski poveljniki gasilnih brigad so med intervencijo sporočili, da niso prepričani, da jim bo to uspelo. Po informacijah BBC-ja bi bilo za obvladanje požara najverjetneje treba vstopiti v katedralo, kar je seveda izjemno nevarno in morda celo nemogoče zaradi delčkov strehe, ki padajo na tla. Prav tako je katedrala izjemno zračna in odprta, zato v njej ne primanjkuje kisika.
Gasilci se naj bi pri gašenju trudili predvsem, da bi zaščitili umetniška dela v katedrali in preprečili, da bi se zrušil severni stolp. Če bi se to zgodilo, bi to lahko namreč ogrozilo celotno konstrukcijo katedrale.
Ob zaključku redakcije je bilo znano, da so pariški gasilci uspeli ohraniti konstrukcijo zgradbe, prav tako pa so sporočili, da se je pri gašenju požara žal eden izmed gasilcev resneje poškodoval.
Še vedno ni znano, če je kdorkoli bil v katedrali, ko je zagorelo, francoska policija pa je sicer potrdila, da žrtev ni bilo.
Francozi pretreseni
Zunaj perimetra se je zbrala ogromna množica ljudi, ki so opazovali katedralo v plamenih, mnogi so tudi molili.
Izrazi sočutja se vrstijo iz vsega sveta, več o odzivih na družbenih omrežjih pa si lahko preberete tukaj.
Unesco obljubil pomoč pri obnovi katedrale
Francoski zgodovinar Camille Pascal je za France 24 povedal, da požar uničuje 'neprecenljivo dediščino'. "Katedrala je 800 let bdela nad Parizom. Vesele in nesrečne dogodke so vrsto let naznanjali zvoniki Notre-Dama," je povedal užaloščeni Pascal.
Audrey Azoulay, generalna sekretarka Unesca, je tvitnila, da agencija spremlja napore za pogasitev požara, ki je zajel katedralo, ki je eden simbolov Pariza in Francije. Spomnila je, da je bila notredamska katedrala na Unescov seznam kulturne dediščine uvrščena leta 1991. Franciji so že obljubili pomoč pri obnovi katedrale.
Mnogi uporabniki Twitterja so se ob dogajanju spomnili na Quasimoda iz romana Notredamski zvonar Victorja Huga. Leta 1831 je Hugo v romanu opisal življenje v srednjeveškem Parizu z zgodbo o zvonarju, ki je živel na zvoniku slavne katedrale in se zaljubil v ciganko Esmeraldo. Prav ta zvonik, ki je bil opisan v slovitem romanu romantičnega pisatelja Huga, se je v požaru zrušil.
Kipi apostolov in evangelistov na varnem
Lansko leto je katoliška cerkev v Franciji sicer prosila za sredstva za obnovitev katedrale, ki je že razpadala.
Pred nekaj dnevi so po več kot stotih letih s katedrale odstranili kipce 12 apostolov in štirih evangelistov ter jih odpeljali na restavratorska dela na jugozahod Francije.
Vodja dobrodelne organizacije Prijatelji katedrali Notre-Dame Michel Picaud je za BBC Travel ravno prejšnji teden razložil, koliko dela je pravzaprav potrebno vložiti v obnovo katedrale. Onesnaženje, kisel dež in starost so pustili posledice na dami Pariza, ki na otoku sredi Sene stoji že od 12. stoletja.
Picaud je opozoril, da bi se v desetih letih lahko katedrala zrušila sama od sebe.
'Rekonstrukcija je odvisna od stopnje dokumentiranosti, ki obstaja'
"Danes je žalosten dan za zgodovino umetnosti, za zgodovino arhitekture, za vse ljudi, ki cenijo kulturno dediščino in za vse tiste, ki jih zanima izvor evropske civilizacije," je o današnjem požaru, ki je uničil katedralo Notre-Dame, povedal Robert Peskar, glavni konzervator na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
Pa se da Notre-Dame še obnoviti? Peskar odgovarja, da je to danes zelo težko oceniti, saj je treba počakati na to, kaj bo od katedrale ostalo. "Vse je odvisno od tega, kakšna stopnja dokumentiranosti obstaja, veliko pa je odvisno tudi od stopnje ohranjenosti," razlaga Peskar in dodaja, da je podobnih dogodkov po svetu seveda veliko. Omenil je velik požar v Braziliji in Rusiji ter potrese, ki na kulturni dediščini prav tako pustijo uničujoče posledice.
Spomnil je na obnovitev mostu v Mostarju, kar je strokovnjakom uspelo s pomočjo fotogrametričnih posnetkov iz časov, ko je most še stal. Vse bo torej odvisno od dokumentacije, ki obstaja o sloviti katedrali iz Pariza.
KOMENTARJI (268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.