Tujina

ZN proti bojkotu volitev

New York, 10. 10. 2007 07.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vodja misije Združenih narodov na Kosovu Joachim Rücker je pozval Srbe naj ne bojkotirajo kosovskih volitev.

Varnostni svet ZN je v torek za zaprtimi vrati poslušal poročilo vodje misije ZN na Kosovu (UNMIK) Joachima Rückerja, ki je med drugim pozval Srbe, naj ne bojkotirajo kosovskih volitev razpisanih za 17. november. Seja je potekala za zaprtimi vrati, ker je to običaj za tovrstna poročanja.

Rücker je Koštunico pozval, naj zagotovi udeležbo srbskih beguncev oziroma razseljenih oseb, ki so trenutno zunaj Kosova v Srbiji.
Rücker je Koštunico pozval, naj zagotovi udeležbo srbskih beguncev oziroma razseljenih oseb, ki so trenutno zunaj Kosova v Srbiji. FOTO: Reuters

Kosovske seje so bile v preteklosti odprte predvsem zaradi tega, ker je srbska stran želela povedati svoje stališče, tokrat pa varnostni svet ni želel motiti pogajanj o prihodnosti Kosova in seja je ostala zaprta.

Glede na izjave udeležencev seje se ni spremenilo nič. Ameriški veleposlanik pri ZN Zalmay Khalilzad je po seji dejal, da je 10. december rok, do katerega se morajo pogajanja med kosovskimi Albanci in Srbijo skleniti. Omenjeni rok je določil Varnostni svet ZN, ko je pooblastil tako imenovano trojko (EU, ZDA, Rusija) oziroma kontaktno skupino, da vodi dodatna pogajanja med obema stranema.

Srbija in Rusija odločno nasprotujeta neodvisnosti Kosova, ki jo Francija podpira. Ruski veleposlanik v ZN Vitalij Čurkin je v torek opozoril, da bi bila za Moskvo enostranska razglasitev neodvisnosti Kosova "nesprejemljiva", potrdil pa je možnost nadaljevanja pogajanj Beograda in Prištine tudi po 10. decembru, ko naj bi se po sedanjih napovedih končala. Kosovski premier Agim Ceku je isti dan v Londonu dejal, da bo Priština v nekaj dneh po 10. decembru razglasila neodvisnost, če do takrat z Beogradom ne bodo našli rešitve za status Kosova.

Ta pogajanja doslej niso pokazala nobenega premika od vkopanih stališč. Kosovski Albanci zahtevajo neodvisnost in grozijo, da jo bodo enostransko razglasili po 10. decembru, Srbija pa temu nasprotuje in ponuja različne vrste avtonomije.


Rücker proti bojkotu volitev

Joachim Rücker je poročal o izpolnjevanju standardov in dejal, da so zadeve tam, kjer so in ne gre naprej, ker ni rešen status Kosova. V pogovoru z novinarji, po seji VS ZN pa se je osredotočil na pomen udeležbe Srbov na novembrskih volitvah.

Rusija in ZDA opozarjajo na nevarnost destabilizacije Balkana.
Rusija in ZDA opozarjajo na nevarnost destabilizacije Balkana. FOTO: Reuters

Dejal je, da je srbskemu premierju Vojislavu Koštunici povedal, da naj zagotovi, da ne bo srbskega bojkota oziroma niti pozivov k bojkotu. Koštunico je prav tako pozval, naj zagotovi udeležbo srbskih beguncev oziroma razseljenih oseb, ki so trenutno zunaj Kosova v Srbiji.

Večina mednarodne skupnosti je za to, da se vprašanje statusa Kosova reši čim prej. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je v svojem poročilu v začetku meseca menil, da nerešen status polarizira tudi Srbe na tiste, ki vidijo prihodnost v sodelovanju z mednarodno skupnostjo in tiste, ki tega ne vidijo. Opozoril je, da nerešeno vprašanje statusa ogroža ves dosedanji napredek.

Tako Rusi, kot najodločnejši zagovorniki srbskih interesov, kot Američani, ki zagovarjajo neodvisno Kosovo za utemeljevanje svojih stališč uporabljajo nevarnost destabilizacije Balkana. Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je dejal, da če ne bo rešitve dosežene s pogajanji, potem to ne bo dobro za stabilizacijo Balkana. Khalilzad je nasprotno trdil, da stabilizacije ne bo, dokler ne bo rešeno vprašanje statusa Kosova. ZDA menijo, da je 10. december skrajni rok za konec pogajanj, Čurkin pa je dejal, da 10. decembra ne bo "konec sveta" za pogajalski proces.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User100651
10. 10. 2007 16.09
Prasci..kaj bodo oni opozarjali..ce ne bi bilo njih bi se ze 100x prej zmenili glede resitve kosova. Prasci nadlezni sam oni bodo zanetl sranje..potem bodo pa bogemu narodu ponujal "povoljne kredite" in jih zapufali do kraja...
User268340
10. 10. 2007 14.05
Uuuu, ZDA opozarja na destabilizacjio Balkana, tako kot 20 let nazaj glede Jugoslavije. Torej se nam bliža še ena vojna?