
24. oktobra, na dan, ko je leta 1945 ustanovno listino Združenih narodov ratificiralo vseh pet stalnih članic Varnostnega sveta (ZDA, Sovjetska Zveza, Kitajska, Francija, Velika Britanija), obeležujemo Dan ZN.
Slovesnosti ob 60-letnici svetovne organizacije so se začele junija v San Franciscu, kjer je bila ustanovna listina podpisana, in se s številnimi proslavami in dogodki nadaljevale do septembrskega Svetovnega vrha.
Slovesnosti po celem svetu
Letos potekajo po vsem svetu, osrednje pa na sedežu ZN v New Yorku, kjer je Palača narodov od petka do ponedeljka osvetljena s sloganom "UN 60".
V Sloveniji je osrednja državna slovesnost ob obletnici ZN potekala v Slovenj Gradcu, ki so mu ZN leta 1989 podelili naziv mesto - glasnik miru.

Ugled organizacije je v ZDA, zaradi propagande konservativcev, da ogroža suverenost države gostiteljice, okrnjen. ZDA imajo v ZN sicer največ vpliva in bi lahko z bolj pozitivnim pristopom ob upoštevanju izvirnega načela ZN, načela sodelovanja in dogovarjanja, korenito premaknile ZN v pravo smer.
Kljub vsem kritikam in pomanjkljivostim so 191-članski ZN dosegli veliko dobrega. Svet ni doživel tretje svetovne vojne, agencije ZN so pomagale najmanj 50 milijonom beguncev po svetu, vodile boj proti nalezljivim boleznim, pomagale pomiriti 170 regionalnih spopadov, vodile 60 mirovnih misij, pomagale k demokratičnemu razvoju z nadzorom volitev v 90 državah in še več je primerov koristnih dejavnosti, za katere so ZN in njeni deli dobili osem Nobelovih nagrad.