Michelle Bachelet, nekdanja predsednica Čila in visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice, je v uvodnem nagovoru na zasedanju Sveta ZN v Ženevi države pozvala, naj prevzamejo odgovornost za svoje državljane, ujete v vojni v Siriji.
V pridržanju naj bi bilo po podatkih Združenih narodov trenutno v Iraku in Siriji več deset tisoč borcev Islamske države. Kot je dejala Bacheletova, naj jim države sodijo, ali pa jih osvobodijo. A države se problemu spretno izogibajo, saj so mnenja, da bi bila sojenja dologtrajna in zahtevna, javnost pa vrnitvi borcev nazaj v domovino ni naklonjena.
"Zlasti otroci so utrpeli hude kršitve svojih pravic – vključno s tistimi, ki so jih morda indoktrinirali ali rekrutirali s strani IS, da bi izvršili nasilna dejanja," je dodala. Pri tem mora biti glavna pozornost namenjena njihovi rehabilitaciji in zaščiti, je poudarila Bacheletova. Kot je povedala, se trenutno v Siriji nahaja okoli 29.000 otrok borcev Islamske države, ki bi jim morale matične države njihovih staršev omogočiti dostop do državljanstva.

Po porazu IS so bili v Siriji in Iraku pridržani domnevni tuji borci iz skoraj 50 držav, več kot 11.000 njihovih družinskih članov pa predvsem v sirskem begunskem taborišču al-Hol živi v slabih življenjskih razmerah. Od 29.000 otrok naj bi bilo 20.000 otrok Iračanov.
Francija, Rusija, Maroko, Savdska Arabija in Nizozemska so nekatere otroke sprejele. Avstralija je potrdila, da je evakuirala šest otrok iz "žalostnih razmer v sirskem begunskem taborišču".

Bacheletova je razmere v taborišču opisala kot kritične. Na začetku je bilo tam okoli 11.000 ljudi, zdaj pa že več kot 70.000. Zaradi bolezni in slabih razmer naj bi po podatkih BBC umrlo že na stotine otrok.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.