Zasedanje 62. Generalne skupščine Združenih narodov je odprl generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki je pozval h krepitvi svetovne organizacije za boljši svet. Prvi dan splošne razprave, na kateri sta med drugim nastopila tudi ameriški in francoski predsednik, George Bush in Nicolas Sarkozy, je bilo sicer največ pozornosti namenjene razmeram v Mjanmaru, kjer se krepijo prodemokratični protesti.
"Naš spreminjajoči se svet potrebuje močnejše ZN," je v uvodnem govoru poudaril Ban Ki Mun. Ob tem je izpostavil, da se bo svet v prihajajočem letu soočil z vrsto izzivov, od boja proti globalnemu segrevanju ozračja in revščini do reševanja konflikta v sudanskem Darfurju in promocije miru na Bližnjem vzhodu.
Pozivi Mjanmaru
Ban je pozornost namenil tudi Mjanmaru, ki so ga v minulih dneh preplavili prodemokratični protestniki. Mjanmarske oblasti je ob tem pred predstavniki 192 držav članic svetovne organizacije pozval, naj do protestnikov izkažejo zadržanost in naj začnejo dialog z vsemi vpletenimi v proces narodne sprave. Povedal je tudi, da se bo njegov posebni odposlanec za Mjanmar kmalu odpravil v državo.
Ameriški predsednik Bush pa je v govoru napovedal nove sankcije ZDA proti mjanmarski vojaški hunti, s čimer želi okrepiti pritisk na režim in pomagati gibanju protestnikov. V govoru se je Bush med drugim dotaknil tudi razmer na Bližnjem vzhodu, v Afganistanu in Libanonu, Irak in Iran pa je omenil zgolj na kratko.
"ZDA bodo okrepile gospodarske sankcije proti voditeljem režima in njihovim finančnim podpornikom. Uvedli in razširili bomo prepoved izdajanja vizumov za tiste, ki so odgovorni za najbolj nezaslišane kršitve človekovih pravic kot tudi za njihove svojce," je dejal Bush. Vojaško hunto je ob tem obsodil, da je uvedla "19-letno vladavino strahu", ki ljudem odvzema temeljne pravice govora, združevanja in veroizpovedi. "Američani so ogorčeni nad razmerami v Mjanmaru," je v nagovoru GS ZN še povedal Bush na dan, ko je mjanmarska vojaška hunta na ulice Yangona, kjer se je zbralo 100.000 protestnikov, namestila vojsko in posebne policijske enote.
Irak je Ban označil za "problem vsega sveta" in dodal, da imajo pri promociji političnih pogajanj in narodni spravi v državi ZN pomembno vlogo. V Afganistanu pa bi bilo po mnenju Bana potrebno "učinkoviteje sodelovati z našimi partnerji pri soočanju s trgovino z mamili in financiranjem terorizma".
O razmerah na Bližnjem vzhodu je spregovoril tudi Bush, ki je pozval k podpori palestinskega predsednika Mahmuda Abasa. Palestinci imajo v Abasu voditelja, ki poskuša zgraditi civilne strukture in se spopasti s terorizmom. Svet bi ga moral zato podpreti, da bi lahko prišli do vzpostavitve dveh držav, izraelske in palestinske, ki bi lahko druga ob drugi živeli v miru, je dejal Bush.
Sarkozy oster do Irana
Francoski predsednik Sarkozy pa je v New Yorku izjavil, da bi z jedrskim orožjem oboroženi Iran predstavljal "nepredstavljivo tveganje" za stabilnost regije in sveta. "Iran ima pravico do jedrske energije, a če bi Iranu dopustili pridobitev jedrskega orožja, bi to predstavljajo nesprejemljivo tveganje za regionalno in svetovno stabilnost," je v GS ZN izjavil Sarkozy. Francoski predsednik, ki si je ob koncu govora prislužil dolg aplavz, je še ocenil, da "v svetu ne bo miru, če bo mednarodna skupnost pokazala šibkost pred širjenjem jedrskega orožja".
Francoski predsednik je sicer v govoru pozval k novi svetovni ureditvi, "ekološkem in gospodarskemu new dealu". Po njegovem mnenju je nesprejemljivo, da velik del človeštva še v 21. stoletju trpi zaradi nepravičnosti, revščine, lakote, pomanjkanja vode, energije in izobrazbe. Pri tem je Sarkozy svetovno organizacijo pozval, naj poskrbi, da bodo "dobički od rudnih bogastev, surovin in novih tehnologij porazdeljeni pravičneje".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.