Na sedežu Združenih narodov v New Yorku se je začela splošna razprava 61. Generalne skupščine ZN, ki bo trajala do 29. septembra, udeležujejo pa se je številni predsedniki držav in vlad ter ministri. Ključne teme razprav bodo razmere na kriznih žariščih, reforma ZN in izbira novega generalnega sekretarja svetovne organizacije, ob robu pa bodo potekala mnoga srečanja.
Splošna razprava poteka pod geslom "Globalno partnerstvo za razvoj" in vključuje predvsem pregled doseženega po lanskem svetovnem vrhu ob 5. obletnici sprejetja Deklaracije tisočletja. Na dnevnem redu je 150 točk, ki so razdeljene v devet glavnih vsebinskih sklopov: mednarodni mir in varnost, promocija gospodarske rasti in trajnostnega razvoja, razvoj Afrike, promocija človekovih pravic, usklajevanje humanitarne pomoči, promocija mednarodnega prava, razorožitev, boj proti kriminalu in terorizmu ter organizacijske in administrativne zadeve.
V ospredju formalnih in neformalnih razprav pa bodo razmere na Bližnjem vzhodu, v Iranu, Iraku ter Sudanu oziroma Darfurju, pa tudi razprava o naslednjem generalnem sekretarju ZN, saj se Kofiju Annanu 31. decembra izteka drugi mandat. Uradnih kandidatov je trenutno šest, saj se je nazadnje za kandidaturo odločila še predsednica Latvije Vaira Vike-Freiberga.
Zasedanje GS ZN je odprl generalni sekretar ZN Anan, za njim pa je delegate nagovoril še ameriški predsednik George Bush. Slednji bo zvečer s soprogo Lauro gostil tradicionalni sprejem za vodje delegacij v hotelu Waldorf Astoria. Med Bushevim bivanjem v New Yorku, ki je predviden do 20. septembra, so sicer napovedane tudi demonstracije.
Tudi Rupel o aktualnih problemih
Razprave se v imenu Slovenije udeležuje zunanji minister Dimitrij Rupel, ki ima danes izjemno pester urnik. Prisostvoval je delovnemu zajtrku zunanjih ministrov Evropske unije, kot vodja delegacije pa se je udeležil tudi kosila, ki ga prvi dan splošne razprave gosti generalni sekretar ZN Kofi Annan, in sprejema, ki ga tradicionalno pripravlja ameriški predsednik.
Rupel se je po zajtrku s kolegi iz EU srečal z zunanjim ministrom Libanona Favzijem Salukom in generalnim sekretarjem Arabske lige Amrom Muso in se mu zahvalil za pomoč in posredovanje v prizadevanjih za izpustitev
Toma Križnarja iz sudanskega zapora. Po navedbah slovenske delegacije se bo Rupel danes sešel še z iranskim kolegom Manušerjem Motakijem, vendar pa bo podrobnejša vsebina pogovorov ostala za zaprtimi vrati. Rupel naj bi se New Yorkusestal tudi s hrvaško kolegico Kolindo Grabar-Kitarović, s katero naj bi spregovoril o zadnjih zapletih v meddržavnih odnosih.
Spomnimo:
Zaradi pomankanja sredstev se zasedanja ne bo udeležil predsednik države Janez Drnovšek. Predsednik vlade Janez Janša je sicer dejal, da bi se Drnovšek srečanja lahko udeležil, saj bi našli sredstva za pot, obenem pa je izrazil prepričanje, da je poraba urada letos izjemno velika in da je predsednik države tokrat prvič prosil za dodatna sredstva. V uradu predsednika so Janševe izjave demantirali, Drnovšek pa se je odločil, da ne bo odpotoval v New York.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.