Po Annanovih besedah je iraške obtožbe sicer mogoče razumeti glede na to, da je Irak v vojni. Iraški veleposlanik pri ZN Mohamed Al Duri je namreč minuli teden obtožil Annana, da želi postati visoki komisar za razdeljevanje sredstev, pridobljenih s prodajo iraške nafte, in Irak spremeniti v kolonijo. Al Duri se je odzval na Annanov predlog VS ZN, naj mu preda pristojnosti nad izvajanjem programa Nafta za hrano, ki so bile doslej v pristojnosti iraške vlade. VS ZN je nato v petek sicer razpravljal o Annanovem predlogu in se odločil, da ga bodo podrobneje preučili strokovnjaki, preden bodo sprejeli odločitev.
ZN so programa Nafta za hrano začasno prekinili 17. marca. Program, ki so ga izvajali od decembra leta 1996, je Iraku dovoljeval izvoz določene količine nafte, s sredstvi od prodaje je lahko kupil hrano in zdravila. Namen programa je bil ublažiti vpliv, ki so ga imele mednarodne sankcije proti Iraku na položaj tamkajšnjih prebivalcev. Sankcije proti Iraku so uvedli po iraški invaziji na Kuvajt leta 1990.
Annan se je danes v New Yorku tudi zavzel, da bi se v Irak čimprej vrnili inšpektorji ZN za nadzor nad iraškim orožjem za množično uničevanje, sodelavci človekoljubnih organizacij in pripadniki modrih čelad. Kot je poudaril Annan, so spremembe programa Nafta za hrano le prehodne, tako da bi iraško prebivalstvo z najnujnejšim preskrbeli tudi med vojno. ZN pa bodo po njegovih besedah sodelovali s tistimi oblastmi, ki bodo na koncu imele nadzor nad Irakom.