Tujina

Zmešnjava po evropsko?

Luxembourg, 04. 06. 2010 19.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po živahni razpravi o evropskem zaščitnem nalogu Evropska komisija in špansko predsedstvo EU popolnoma različno tolmačita izid. Zalar situacijo opisuje kot zmešnjavo.

Pravosodni ministri EU naj bi danes v Luksembourgu sprejeli splošni dogovor o evropskem zaščitnem nalogu, s čimer bi odprli pot za pogajanja o tem z Evropskim parlamentom. Gre za špansko pobudo, katere cilj je zaščititi interese žrtve oz. drugih ranljivih oseb, tako da bi države izvršiteljice izvrševale odločbe o zaščitnih ukrepih žrtve, četudi bodo izdane v drugi državi.

"Zmešnjava je mogoče najboljši izraz, ki skuša prikazati, kaj se je pravzaprav dogajalo. Gre za ponesrečeno situacijo, ki je v dobršni meri posledica tega, kako je bila ta seja in ta točka vodena," pravi Zalar.
"Zmešnjava je mogoče najboljši izraz, ki skuša prikazati, kaj se je pravzaprav dogajalo. Gre za ponesrečeno situacijo, ki je v dobršni meri posledica tega, kako je bila ta seja in ta točka vodena," pravi Zalar. FOTO: Dare Čekeliš

S ciljem te pobude so se strinjale vse države članice, a se skupina držav – med njimi Slovenija – ni strinjala s pravno podlago, zato ni bilo mogoče doseči potrebne kvalificirane večine.

Medtem ko je španski minister za pravosodje Francisco Caamano Dominguez vztrajal, da je dogovor dosežen in je sprejet mandat za pogajanja z Evropskim parlamentom, pa je evropska komisarka za pravosodje Viviane Reding trdila, da kvalificirana večina ni bila dosežena. Glavni problem je bil v tem, da se je špansko predsedstvo odločilo uporabiti protokol 21, ki omogoča izključitev Velike Britanije iz glasovanja, ker ima ta država na tem področju številna izvzetja. Temu je nasprotoval britanski minister in skupina držav, med njimi Slovenija.

"Nekateri ministri so izpostavljali, da imamo na mizi pravno vprašanje, mi pa smo politiki, zato moramo sprejeti politično odločitev in pravzaprav prezreti pravne okvire. In tu je prišlo do večjega razhajanja med pogledi španskega predsedstva na eni in skupine držav na drugi," je pojasnil minister Zalar, in dodal, da si je špansko predsedstvo zelo prizadevalo, da bi Slovenija spremenila svoje stališče, saj bi to zadoščalo za potrebno večino.

Odgovor na vprašanje, kaj so danes sploh sprejeli pravosodni ministri, bo po njegovih besedah moral razčistiti odbor stalnih predstavnikov držav članic pri EU (coreper), ki bo o tem razpravljal v sredo.

"Imamo spor o tem, kaj je bilo sprejeto in ali je pravna služba sveta sploh pravilno interpretirala 21. protokol glede izključitve Velike Britanije, imamo hladen odnos med španskim predsedstvom in Evropsko komisijo ter napoved Evropske komisije, da bo vložila ničnostno tožbo pred luksemburškim sodiščem in izpodbijala direktivo, če bo sprejeta," je dejal. "Včasih pač ne gre, z glavo skozi zid ne moreš. In danes imam občutek, kot da se je poskušalo z glavo skozi zid."

Prvo okrepljeno sodelovanje v zgodovini EU

Sicer pa so ministri dosegli dogovor za uporabo mehanizma okrepljenega sodelovanja za lažje čezmejne razveze v EU. Če ga bo podprl tudi Evropski parlament, bodo izpolnjeni pogoji za prvo okrepljeno sodelovanje v zgodovini EU, za katerega se je doslej odločilo 14 držav, tudi Slovenija. "Zdi se, da bo vendarle prvič v zgodovini prišlo do uporabe instituta okrepljenega sodelovanja, kar pomeni, da se bo evropsko pravo uporabljalo samo za tiste države, ki so se pač za to odločile," je ob tem povedal Zalar.

Na leto se v EU sklene okoli 350.000 čezmejnih porok, od katerih je okoli 170.000 razvez.

Slovenija je bila v skupini osmih držav pobudnic, ki so julija 2008 predlagale okrepljeno sodelovanje za lažje mednarodne razveze, ker dogovor o tem ni bil mogoč zaradi veta Švedske. To vprašanje namreč sodi na področje družinskega prava, kjer se odločitve v EU sprejemajo s soglasjem. Do danes se je pobudi pridružilo 14 držav: poleg Slovenije še Španija, Italija, Francija, Nemčija, Madžarska, Romunija, Bolgarija, Belgija, Latvija, Malta, Portugalska, Luksemburg in Avstrija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
05. 06. 2010 10.50
HE,HE--ZBRISANO
User471749
05. 06. 2010 00.19
evropsko je zmešnjava, ko pa tu dodaš Zalarja, pa je zmešnjava popolna, sicer pa mi ni jasno kaj ste hoteli povedati v tem članku? To da je minister Zalar bil v Luksenburgu in da so se pogovarjali ves dan o evropskem zaščitnem nalogu in na koncu sploh ne vejo če so ga sprejeli ali ne, no lepo, vsaj vemo kako pomembne so te poti naših ministrov in suporta na razne sestanke ven....
stadion
04. 06. 2010 23.59
Preden se začne volilni molk naj povem še to da, takoj ko trojček proda slovenijo hrvatom, se bojo začel še ukvarjati v prid izbrisanim. Toliko je važna slovenija nekaterim. Oni pravdajo o demokraciji, majo masla od afer na glavi do konc življenja preveč....
User463535
04. 06. 2010 23.05
To kaj naši mediji delajo ni predstavljanje novic ampak vsiljevanje propagande!! PS: Ne morem verjet, da naši mediji ne poročajo niti besede o skupini Bilderberg, ki se prav ta vikend sestaja v Španiji v bližini Barcelone. 150 NAJVIŠJIH PREDSTAVNIKOV DRŽAV,FINANČNIKOV IN INDUSTRIJALCEV NA ENEM MESTU ZAPRTEM ZA JAVNOST...RTV SLO IN POP TV PA O TEM NITI BESEDICE!!!!