Evropska sonda Rosetta je po desetih letih, pet mesecih, štirih dneh končno prispela h kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Težko pričakovano srečanje se je zgodilo v dopoldanskih urah, na oddaljenosti 400 milijonov kilometrov od Zemlje, so sporočili iz Evropske vesoljske agencije (Esa). Zdaj se mu bo počasi približevala vse do konca oktobra, nato pa bo na površje kometa spustila pristajalni odsek Philae, ki bo na kometu izvedel več poskusov. To bo prvi pristanek na kometu.
To je zgodovinska prelomnica, so prepričani strokovnjaki. Prvič bo sonda čisto od blizu sledila kometu, ki kroži okrog sonca in se celo spustila nanj. "To je čudovito," je dejal direktor Evropske vesoljske agencije Jean-Jacques Dordain. "To je tako, kot da bi bil vsak dan božič," je bil navdušen Dordain. "Po desetih letih, petih mesecih in štirih dneh potovanja do našega oddaljenega cilja, po tem, ko smo petkrat obkrožili sonce in opravili za 6,4 milijarde kilometrov dolgo potovanje, sem presrečen, da lahko sporočim 'končno smo tukaj'. Rosetta je edinstvena misija, edinstvena zaradi svojega znanstvenega cilja," je pojasnil Dordain in dodal, da je razumevanje naših začetkov zagotovo najboljši način za razumevanje naše prihodnosti.
Znanstveniki so 10 let in dobrih pet mesecev čakali na ta dan in navdušenje v prostorih Evropske vesoljske agencije je temu primerno zelo veliko. Rosetta se je kometu danes približala na oddaljenost 100 kilometrov, do 10. oktobra pa se bo s posebnimi manevri kometu približala na vsega 10 kilometrov. Ves čas bo na Zemljo pošiljala fotografije kometa in njegovega površja.
Komet 67P trenutno potuje s hitrostjo 55.000 kilometrov na uro. Sonda ga je že 'ujela' in mu bo odslej sledila, predvidoma 15 mesecev. Ves ta čas bo na Zemljo pošiljala podrobne posnetke komete in njegovega površja. Celotna operacija naj bi stala 1,3 milijarde evrov, zaradi oblike kometa, ki malce spominja na obliko gumijaste račke, pa se je kometa 67P že prijel vzdevek račka.
Pozdravljen, komet!
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) August 6, 2014
Na Twitterju, kjer Evropska vesoljska agencija objavlja podatke o misiji Rosetta, so v 23 jezikih zapisali "Pozdravljen, komet!" tudi v slovenskem. S tem so sporočili, da se je prvi del misije uspešno zaključil in da prehaja misija v naslednjo fazo. Sonda je na Zemljo poslala tudi prve fotografije kometa, a je zaradi dolge poti nanje še potrebno počakati.
Posnetek manevrov, ki jih bo sonda opravila med približevanjem kometu.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.