Tujina

Zmanjšanje napetosti med državama?

Seul, 23. 08. 2009 08.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Delegacija iz Pjongjanga se je sestala z južnokorejskim predsednikom. Obe strani sta po srečanju izrazili upanje na toplejše vezi.

Delegacija iz Severne Koreje na srečanju z južnokorejskim predsednikom
Delegacija iz Severne Koreje na srečanju z južnokorejskim predsednikom FOTO: Reuters

Delegacija iz Severne Koreje se je v Seulu sestala z južnokorejskim predsednikom Lee Myung Bakom in mu predala sporočilo severnokorejskega voditelja Kim Jong Ila. Vsebina sporočila ni znana, je pa že srečanje na Korejskem polotoku vzbudilo upanje na zmanjšanje napetosti med državama.

Upanje na toplejše vezi

To je bilo prvo srečanje med predstavniki Severne in Južne Koreje, odkar je Lee Myung Bak pred 18 meseci prevzel predsedniški položaj. Obe strani sta po današnjem srečanju izrazili upanje na toplejše vezi, potem ko so iz Pjongjanga proti južni sosedi več kot leto dni prihajala sovražna sporočila.

"Odhajam z dobrimi občutki," je po srečanju povedal vodja severnokorejske delegacije Kim Ki Nam, ki je tesen sodelavec Kim Jong Ila.

V uradu Lee Myung Baka so povedali, da sporočilo Kim Jong Ila govori o "napredku v medkorejskih odnosih", podrobnosti pa niso navedli. Južnokorejski predsednik je delegaciji iz Pjongjanga pojasnil vsebino in načela politike južnokorejske vlade glede Severne Koreje in odposlance zaprosil, naj to predajo Kimu.

"Če bosta Sever in Jug dejansko poskušala rešiti probleme z dialogom, potem ne bo problema, ki ga ne bi bilo mogoče rešiti," naj bi glede na sporočilo iz Leejevega urada južnokorejski predsednik povedal severnokorejski delegaciji.

Kim Dae Jung, ki je pri 85 letih umrl v torek, je bil cenjen v obeh Korejah, saj si je v času mandata med letoma 1998 in 2003 prizadeval premostiti desetletja staro nezaupanje med državama.

Podaljšanje obiska

Šestčlanska delegacija iz Severne Koreje je v petek pripotovala v Seul, kjer se je poklonila umrlemu nekdanjemu južnokorejskemu predsedniku Kim Dae Jungu.

Po prvotnih načrtih naj bi se odposlanci Kim Jong Ila v domovino vrnili v soboto, a so nato zaprosili za srečanje z Lee Myung Bakom in podaljšali obisk. V soboto so se sešli z južnokorejskim ministrom za združitev Hyun In Taekom, na katerem so se zavzeli za takojšnje izboljšanje odnosov med državama, ki sta tehnično še vedno v vojni, saj nikoli nista podpisali mirovne pogodbe.

Južnokorejci so se poslovili od Kim Dae Junga

Južnokorejci so se danes slovesno poslovili od nekdanjega predsednika Kim Dae Junga, ki je državo vodil med letoma 1998 in 2003, za svoja prizadevanja za mir in spravo s Severno Korejo pa je leta 2000 prejel Nobelovo nagrado za mir. Kim "je bil veliki voditelj moderne zgodovine", je na državnem pogrebu dejal južnokorejski premier Han Seung Soo.

Pogrebne slovesnosti se je udeležilo več tisoč politikov, uglednih tujih gostov in navadnih državljanov. Potekala je pred poslopjem parlamenta v Seulu, s čimer so želele južnokorejske oblasti izpostaviti Kimov prispevek k demokraciji.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

izbruh@gmail.com
24. 08. 2009 10.17
Čedne sobane...
Abacus
23. 08. 2009 20.08
Vietnam ,Myanmar ,Venezuela so ravno tako komunistične države ,brez jedrskega orožja pa nobenemu ne grozijo z napadom ,zato tudi nimajo takih težav z ZDA in bližnjimi sosedami!
Abacus
23. 08. 2009 20.06
Južna Koreja bi srejela Severno Korejo kot prijateljsko edino ,če bi jo severna izsiljevala z jedrskim orožjem! Sicer pa je v interesu Južne Koreje ,da jim ob strani stojijo ZDA ,ker sami nimajo jedrskega orožja za odvračanje s sverno sosedo. Če bo šlo tako naprej se bosta Južna Koreja in Japonska sami oskrbeli z jedrskim orožjem ,da bo odvračanje uravnoteženo ,to bo povzročila severnokorejska grožnja z jedrskim orožjem.
suzanasuzi
23. 08. 2009 16.58
Kljuc do miru je medsebojno vzajemno spoštovanje med Severno in Južno Korejo. Ampak žal to ni v interesu Zahoda. Oni hočejo ponižano in ožigosano Severno Korejo. Kitajska in Rusija nimata takšnega odnosa do Južne Koreje, kot ga ima zahodni svet s ZDA in EU na čelu do Severne Koreje. In v skladu s tem tudi vplivajo na politiko Južne Koreje. Če ZDA Severno Korejo označijo kot drzavo osi zla, potem jim seveda ne bo pogodu da bi jih Južna Koreja sprejela kot prijateljsko oz. bratsko. Tudi mnogi slovenceljni tako mislijo.
Abacus
23. 08. 2009 15.09
pkorosec 23.08.2009, 09:52 Močna razlika je v tem ,da Južna Koreja NIMA!!!!!! jedrskega orožja in tudi ne grozi z njegovo uporabo!!!!!! A si res tako omejen da tega ne razumeš!???? Dejansko je pa severnokorejski režim ostanek ,za katerega sta odgovorni prdvsem SZ(današnja naslednica Rusija) in Kitajska! Naj onidve poskrbita ,da bo mir na korejskem polotoku ,saj je to njuna čorba!
pkorosec
23. 08. 2009 09.52
Kljuc do miru je medsebojno vzajemno spoštovanje med Severno in Južno Korejo. Ampak žal to ni v interesu Zahoda. Oni hočejo ponižano in ožigosano Severno Korejo. Kitajska in Rusija nimata takšnega odnosa do Južne Koreje, kot ga ima zahodni svet s ZDA in EU na čelu do Severne Koreje. In v skladu s tem tudi vplivajo na politiko Južne Koreje. Če ZDA Severno Korejo označijo kot drzavo osi zla, potem jim seveda ne bo pogodu da bi jih Južna Koreja sprejela kot prijateljsko oz. bratsko. Tudi mnogi slovenceljni tako mislijo.