Voditelji G8 – Velike Britanije, Kanade, Francije, Nemčije, Italije, Japonske, ZDA in Rusije – so sporočili, da bodo do leta 2050 zmanjšali izpuste ogljikovega dioksida, ki so glavni krivec za segrevanje ozračja, za vsaj 50 odstotkov. Obenem so največje države v razvoju pozvali k podobnim ukrepom, pri čemer je vztrajala predvsem ameriška stran.

Države G8 bodo v obdobju po letu 2012, ko se izteče Kjotski protokol, vsaka zase postavile začasne cilje za zmanjšanje izpustov. "Priznavamo našo vodilno vlogo in vsak od nas bo uresničil srednjeročne gospodarske cilje za dosego celovitega zmanjšanja izpustov," so zapisali v skupni izjavi.
Gostitelj, japonski premier Jasuo Fukuda, je pojasnil, da so bila pogajanja težka. Vendar pa naloga še ni končana, saj se bodo voditelji G8 v sredo na temo podnebnih sprememb sestali še s predstavniki največjih držav v razvoju; med njimi bodo Kitajska, Indija in Indonezija, je dejal.
Okoljske organizacije so dogovor označile kot jalov. "Če je po letu dni na mizi le 'skupna vizija' namesto 'resnega upoštevanja', je to precej patetično," je dejal vodja globalne podnebne pobude WWF Kim Carstensen. "To ni le zapravljena priložnost, ampak nevarno zaostajanje za ukrepi, ki so v tem trenutku potrebni za zaščito ljudi in narave pred učinki globalnega segrevanja," so poudarili v WWF.

Namesto akcije smo dobili prazne obljube, so sporočilo G8 označili v Greenpeaceu. Predstavniki organizacije Tearfund pa so opozorili, da "se G8 plazi pri zmanjševanju izpustov, medtem ko bi bili potrebni velikanski skoki". Dogovor je "komaj kaj več" kot potrditev lanskih ciljev, sprejetih v Heiligendammu. Namesto 50 odstotkov bi znižanje moralo obsegati vsaj 80 odstotkov, od tega do leta 2020 za 25 do 40 odstotkov, so prepričani v organizaciji.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.