Osnutek članka, ki ga je objavilo 56 časopisov iz 45 držav, je pripravila ekipa britanskega časopisa The Guardian. Ekipa Guardiana je članek s pomočjo 20 urednikov drugih časopisov pripravljala mesec dni, članek pa je med drugim izšel v vodilnih angleških, francoskih, kitajskih, arabskih in ruskih časopisih. V Sloveniji so članek objavili v Večeru in v Delu.
Avtorji članka so apelirali na politike, da je treba v zvezi s podnebnimi spremembami nekaj storiti. Voditelje 192 držav so pozvali, naj ne odlašajo z ambicioznimi odločitvami, naj se ne obtožujejo med seboj, temveč naj izkoristio priložnost in z dobrim sporazumom preprečijo največji poraz politike v moderni zgodovini. V primeru, da bodo voditelji zaprli le nekatera poglavja sporazuma, morajo celoten sporazum po navedbah članka sprejeti najkasneje do podnebnega srečanja junija v Bonnu.
Države morajo sprejeti odgovornost
Avtorji obenem opozarjajo, da so razvite države povzročile tri četrtine emisij ogljikovega dioksida v ozračju od leta 1850. "Prav te države morajo zato sedaj prevzeti odgovornost in močno znižati emisije v naslednjih desetletjih," poudarjajo avtorji. Predvsem prebivalci razvitih držav bodo morali, tako avtorji, spremeniti način življenja. Spremeniti bomo morali nakupovalne, prehrambene in potovalne navade. Dražje bomo plačevali porabo energije in morali z njo varčevati.
“Zdaj so spregovorila dejstva: od zadnjih 14 let je bilo 11 najtoplejših, odkar obstajajo pisni viri, arktični led se topi, lanske ponorele cene nafte in hrane pa nam dajejo slutiti, kakšno opustošenje nas čaka. V znanstvenih revijah se pisci ne sprašujejo več, ali je za to kriv človek, temveč koliko časa nam še preostane, da omejimo škodo. Odziv sveta je bil doslej mlačen in neodločen”, so zapisali v članku, ki so ga objavili v Delu.
“Premagovanje podnebnih sprememb bo zmagoslavje optimizma nad pesimizmom, vizije nad kratkovidnostjo, skratka zmagoslavje tistih, ki jih je Abraham Lincoln imenoval 'dobri angeli narave',“ so še zapisali v skupnem članku.
Podnebne spremembe resen problem
Anketa, ki jo je naročil BBC World, je medtem pokazala, da dve tretjini anketirancev v 23 državah menita, da so podnebne spremembe zelo resen problem. Število tako mislečih se je iz leta 1998 tako zvišalo za 21 odstotnih točk. Med državami, v katerih so izvedli raziskavo, so tudi ZDA, Brazilija, Kitajska, Indija, Rusija, Francija in Velika Britanija.
Malo manj kot polovica (44 odstotkov) vprašanih želi, da bi njihova država odigrala pomembno vlogo pri politiki podnebnih sprememb. Poleg tega jih v povprečju 61 odstotkov meni, da bi morale države več investirati v blažitve posledic podnebnih sprememb, četudi bi to vplivalo na gospodarsko rast.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.