Včeraj so delavci začeli vrtino mašiti s težkim blatom in cementom. Ta način se je pokazal za uspešnega na površini, 1500 metrov pod morjem pa ga še nihče ni poskusil. Vodilni pri BP so včeraj možnosti za uspeh ocenili med 60 do 70 odstotki.
V morje naj bi izteklo najmanj 26,5 milijona litrov nafte. Strokovnjaki pa opozarjajo, da je številka najmanj petkrat višja.
Naftni madež je dosegel obalo ameriške zvezne države Louisiane, tamkajšnji prebivalci pa so že zahtevali kazni za odgovorne. Tarča ostrih kritik je tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki bo Mehiški zaliv obiskal jutri. Danes pa se je že odzval na novico, da je podjetje končno uspelo zamašiti vrtino. Dejal je, da bo naftna družba plačala nastalo škodo, prav tako vse aktivnosti, s katerimi so poskušali zajeziti oz. ustaviti iztekanje nafte iz vrtine.
Kaj se dogaja z vrtino, si lahko pogledate tukaj.
Ameriški mediji poročajo, da je direktorica Službe za upravljanje z minerali (MMS) Elizabeth Birnbaum ostala brez službe. Uradne potrditve še ni, je pa zanimivo, da je notranji minister ZDA Ken Salazar v torek objavil poročilo generalnega inšpektorja ministrstva, ki obravnava delavce urada MMS v Louisiani od leta 2000 do leta 2008. Poročilo ugotavlja, da so imeli delavci MMS izjemno pristne stike z naftnim podjetjem Island Operating Company, da so sprejemali darila in se dogovarjali za službe. Obenem so ocenjevali delo podjetja in mu izdajali dovoljenja za vrtanje nafte.
Poročilo je sprožilo nov plaz ogorčenja in Salazar je naročil podobno poročilo tudi za leto 2009. Povedal je, da so nekaj delavcev odpustili, nekaterim pa grozi kazenski pregon. Ponovno je napovedal razbitje MMS, po novem na tri dele, da se nadzorna služba ne bo več mešala s pobiranjem denarja od naftnih podjetij.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.