Pri preštevanju glasov po nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah v Ukrajini je prišlo do preobrata. Medtem ko je bil po dobrih 40 odstotkih preštetih glasov v vodstvu opozicijski Blok Julije Timošenko, je po slabih 80 odstotkih preštetih glasovnic vodstvo prevzela Stranka regij premiera Viktorja Janukoviča. Kljub temu pa se t. i. oranžni koaliciji še vedno obeta absolutna večina sedežev v parlamentu.
Po navedbah osrednje volilne komisije je za Janukovičevo stranko po dosedanjih podatkih glasovalo dobrih 32 odstotkov volivcev, za blok Timošenkove pa le nekaj desetink odstotne točke manj. Skupaj imata t. i. oranžni zaveznici - Blok Julije Timošenko in stranka Naša Ukrajina predsednika države Viktorja Juščenka - sicer zaenkrat v verhovni radi še vedno absolutno večino, ki pa je vedno manjša.
Še vedno pa velja, da je prag za vstop v parlament uspelo preseči tudi trem manjšim strankam - komunistom, Litvinovemu bloku nekdanjega predsednika parlamenta Volodimirja Litvina in socialistom.
Timošenkova bila prepričana v zmago
Timošenkova je po zaprtju volišč izrazila prepričanje, da bosta njena stranka in Juščenkova Naša Ukrajina dobili dovolj glasov, da bosta lahko vlado sestavili brez tretje stranke. "Počakali bomo na konec štetja glasov in nato bomo sestavili demokratično koalicijo," je dejala Timošenkova.
"Mi zmoremo in bomo oblikovali večino brez pomoči kogarkoli drugega," je dodala. Če bodo začasni izidi obveljali, bi se to dejansko lahko zgodilo, saj bi imeli stranki v 450-članski verhovni radi 230 sedežev. Na volitve je odšlo več kot 60 odstotkov volilnih upravičencev.
EU upa na reforme
Evropska komisija pričakuje, da bo v Ukrajini po nedeljskih parlamentarnih volitvah več reform. "Upamo, da bodo rezultate teh volitev čimprej uresničili v praksi, da bomo lahko sodelovali s stabilno vlado in bodo lahko sledile reforme," je danes v Bruslju dejala predstavnica Evropske komisije. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana pa je ukrajinske politične voditelje pozval k hitremu oblikovanju nove, stabilne vlade in nadaljevanju reform.
Oblikovanje stabilne vlade in nadaljevanje reform bi pomenila tudi pozitiven signal za ostale države v regiji, je v današnjem sporočilu za javnost zapisal Solana. Napovedal je, da bo unija še naprej podpirala Ukrajino na poti reform in si prizadevala za poglobitev odnosov med Brusljem in Kijevom, ki pa bodo odvisni tudi od kakovosti demokracije in reform v Ukrajini. Bruselj sicer pozdravlja nedeljsko visoko volilno udeležbo, saj ta po mnenju Evropske komisije dokazuje, da prebivalci uporabljajo svoje demokratične pravice in bodo nadaljevali pot reform.
Volitve v skladu z pravili
Mednarodna skupina opazovalcev pod vodstvom Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je medtem sporočila, da so bile nedeljske volitve v Ukrajini večinoma v skladu z mednarodnimi obveznostmi in standardi, ki veljajo za demokratične volitve. Kot so v skupnem sporočilu za javnost zapisali mednarodni opazovalci, so imeli volivci na voljo izbiro med različnimi kandidati in strankami.
Spoštovana je bila osnovna svoboščina združevanja in izražanja. Vendar pa so zadnje spremembe volilnega zakona, ki so bile sprejete kot del kompromisa za končanje politične krize, negativno vplivale na volilni proces.
Medtem pa je predsednik Juščenko zahteval preiskavo sumljivih zamud, s katerimi prihajajo rezultati glasovanja z volišč na proruskem vzhodu in jugu Ukrajine, ki je tradicionalno bolj naklonjen Janukoviču. "Zaskrbljen sem zaradi zamud pri štetju glasov v vzhodnih in južnih regijah Ukrajine," je v televizijskem nagovoru dejal predsednik in dodal, da daje pravosodnim organom ukaz, naj nemudoma sprožijo preiskavo o okoliščinah zamud.
47-milijonsko Ukrajino je spomladi pretresala najhujša notranjepolitična kriza po oranžni revoluciji leta 2004, ki je izbruhnila v začetku aprila, ko je predsednik Juščenko razpustil parlament in razpisal predčasne volitve, večina v verhovni radi, zvesta premieru Janukoviču, pa se je temu uprla. Po več tednih protestov in napetosti, ki so državo pripeljali na rob državljanske vojne, sta se predsednik in premier vendarle dogovorila za razpis predčasnih volitev.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.