Po prvih neuradnih delnih izidih osrednje volilne komisije je na parlamentarnih volitvah na Hrvaškem zmagala opozicijska Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) Iva Sanaderja, ki je v desetih volilnih enotah prejela skupno 64 poslanskih mest. S tem je dobila 18 poslanskih mest več kot na volitvah 3. januarja 2000.
Sedaj vladajoča Socialdemokratska stranka (SDP) premiera Ivice Račana je prejela 31 poslanskih mest, kar je 13 mest manj, kot jih ima sedaj. Račan je ob tem za zagrebški Radio 101 dejal, da so rezultati v okviru pričakovanih ter ob tem poudaril, da pa je malce razočaran nad rezultati potencialnih koalicijskih strank. Tretja najmočnejša stranka v novem saboru pa bo po teh podatkih Hrvaška kmečka stranka (HSS) Zlatka Tomčića z 12 poslanskimi sedeži, kar je štiri poslanska mesta manj. Presenečenje volitev pa je stranka upokojencev, ki je po prvih izidih dobila dve mesti v saboru. V izide še niso vključeni podatki iz diaspore ter glasovi narodnih manjšin.
Po podatkih volilne komisije je HDZ zmagala v osmih volilnih enotah, SDP pa v dveh, prvi (Zagreb) in osmi (Istra), v slednji s koalicijskim Istrskim demokratskim zborom (IDS), kjer je vsaka dobila po pet poslanskih mest.
Pred tem je nevladna organizacija Gong v svojih prvih ocenah s 40 odstotkov volišč, ki jih je spremljala, ocenila, da bo HDZ vodila v devetih volilnih enotah, presenečenje pa naj bi bila Hrvaška stranka prava, ki je prešla volilni prag v skoraj vseh volilnih enotah. Po teh ocenah naj bi SDP s koalicijskim IDS vodila samo v eni, osmi volilni enoti.
Do 16. ure glasovalo 51 odstotkov volilnih upravičencev
Na parlamentarnih volitvah je do 16. ure glasovalo 51,77 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili iz državne volilne komisije. Najvišjo volilno udeležbo so zabeležili v prvi volilni enoti, ki zajema center in severozahodni del Zagreba, kjer je glasovalo skoraj 56 odstotkov volivcev. Najmanjša udeležba pa je bila v peti volilni enoti, ki zajema tri županije v zahodni Slavoniji. Na parlamentarnih volitvah januarja 2000 je bila volilna udeležba do 16. ure skoraj 9 odstotkov višja.
Volitve brez večjih incidentov
Predsednik osrednje volilne komisije Ivica Crnić je dejal, da so volitve potekale mirno in brez večjih incidentov. Do 19. ure je policija posredovala 16-krat, predvsem zaradi kršitev javnega reda in miru. Resnejši incident se je zgodil le v Vukovarju, kjer so napadli člana volilnega odbora.
Nevladna organizacija Gong, ki je spremljala volitve, je ocenila, da so volitve, razen pri določenih primerih glasovanja manjšin in t.i. družinskega glasovanja, potekale ob spoštovanju volilnih pravil in večinoma v demokratičen vzdušju, so pa zabeležili nekaj primerov kršitve volilnega molka.
Med nepravilnostmi, ki so jih zabeležili do 16. ure, je Gong med drugim navedel, da so na enem od volišč neki osebi dali več volilnih lističev, pripadniki narodnih manjšin pa so bili deležni neugodnih pripomb, na nekaj voliščih pa pripadnikom manjšin niso dovolili glasovanja na splošnih seznamih. Ponekod je prišlo do t.i. družinskega glasovanja, ko je član družine volil še za druge člane. Volitve po vsej državi je spremljalo 3000 opazovalcev Gonga, nadzirali pa so tudi potek volitev v nekaj diplomatskih predstavništev v tujini.
Crnić je tudi povedal, da v 12. volilni enoti, kjer so na ozemlju Hrvaške volili pripadniki narodnih manjšin, tudi slovenske, niso prejeli nobenih pripomb niti niso zabeležila nobenih incidentov.
Pripadniki narodnih manjšin so glasovali v posebni, 12. volilni enoti, ki obsega ozemlje celotne Hrvaške. Volilni zakon 22 narodnim manjšinam, ki živijo na Hrvaškem, zagotavlja osem poslanskih mest, za katere se po večinskem sistemu poteguje skupno 79 kandidatov. Pripadniki manjšin nastalih z razpadom nekdanje Jugoslavije - Slovenci, Bošnjaki, Črnogorci, Makedonci in Albanci - bodo prvič imeli pravico do enega skupnega predstavnika v saboru. Za to mesto se poteguje osem kandidatov - dva Slovenca, trije Albanci in trije Bošnjaki. Poleg Darka Šonca, ki ga je kandidirala Zveza slovenskih društev, se bo za glasove potegovala še pripadnica slovenske manjšine z Reke Sanja Bakula, ki je kandidatka stranke Tretji hrvaški blok.