
V ZDA je bil zabaven, karizmatičen boksar, ki je oboževal črne usnjene čevlje s konico in bele majice. V Dagestanu, južni ruski regiji, polni nasilja, kjer je živel nekaj časa kot najstnik, nato pa spet v prvi polovici lanskega leta, pa je bil druga oseba – dneve je preživljal ob računalniku in na spletu študiral najbolj ekstremne oblike islama. S številom prebranih strani je naraščalo sovraštvo do "nevernikov".
Zakaj je to sovraštvo tako zraslo, da je na koncu izdelal bombi in ju ob pomoči brata razstrelil v cilju znamenitega bostonskega maratona, s tem pa ubil tri ljudi in jih ranil več kot 180, nekatere tako zelo, da so ostali brez okončin, svet morda ne bo vedel nikoli, a več dni po tragediji se koščki sestavljajo v sliko 26-letnega Tamerlana Carnajeva.
Kažejo podobo ponosnega, a jeznega mladeniča, ki ni nikoli povsem dosegel ameriškega sna, uteho pa na koncu našel v radikalnih idejah islama, ki ga gojijo skrajneži v njegovi domovini.
Kot vse kaže, je njegove morilske misli res zaznamovala domovina, kjer so "zlikovci in policaji" skoraj edina otroška igra, bombni in strelski napadi pa del običajnega dneva. "Njegov radikalizem bi lahko nastal v Dagestanu," meni dagestanski sociolog Zaid Abdulagatov. "Islam, ki ga imamo danes v Dagestanu, je zelo ekstremen, spolitiziran in mračen," pravi.
Vendar pa je po mnenju psihologa Rafaella Pantuccija zelo težko ločiti verske in politične motive od osebnih demonov, ki tovrstne storilce poženejo čez rob: "Jasen profil je skoraj nemogoče izdelati, še najbolj dojemljivi pa so mladi muslimani iz nasilnih območij, ki s težavo uspevajo v življenju."
Omenjeni profil se precej ujema z bratoma Carnajev. Njun oče je bil v Kirgizistanu ugleden državni uradnik, ki je družino v iskanju boljšega življenja odpeljal v ZDA in v Massachusettsu nato garal kot avtomehanik, medtem ko se je mati Zumeidat zatekla k veri.
Ameriškega sna niso zares nikoli živeli, zakon je počasi razpadal in na koncu so se starši vrnili domov. V ZDA sta brata obiskovala javno šolo Cambridge Rindge in šolo Latin High School, ki med nekdanje učence štejeta tudi zvezdnika Matta Damona in Bena Afflecka.
V šoli se je precej bolje znašel Džohar, ki je bil tudi priljubljen med sošolci kot prijazen fant, sicer pa strasten kadilec marihuane. Njegove ocene so bile vedno odlične, zato se je tudi brez težav vpisal na univerzo v Massachusettsu. Iz zapisov na Twitterju je mogoče razbrati, da je Džohar tipičen 19-letnik, poln energije, obožuje cheeseburgerje, me mara MTV-ja in domačih nalog, se pa rad šali s prijatelji, osvaja dekleta in gleda nadaljevanko Game of Thrones.

Na Twitterju je objavljal tudi, ko so bili Bostončani še v šoku zaradi eksplozij. "Sem človek brez skrbi," je zapisal. Prijatelju pa naj bi v pogovoru po napadih dejal, da ti niso bili nič posebnega: "V Iraku in Afganistanu se ves čas dogajajo."
Na drugi strani je Tamerlan v šoli žel manj uspehov, se ga pa njegov sošolec Luis Vasquz spominja kot "prijaznega velikana, ki ni nikoli povsem izgubil naglasa". "In vedno je hodil za skupino deklet, v kateri sta bili tudi moja punca in njegova sestra Bella. Bil je jezen, ko sem mu omenil, da ni nič narobe, če Bella flirta s fanti. Ni hotel, da bi se zapletla v težave," se spominja Luis, ki je s Tamerlanom ostal v stikih, tudi ko je šolski zvonec še zadnjič odzvonil. "Bil je zelo dober poslušalec, sogovorniku se je posvetil, ga gledal v oči, resnično je bil zainteresiran za življenje prijateljev," je še dejal Luis, ki pravi, da je bila Tamerlanova izjava, da v ZDA nima prijateljev, ker jih ne razume, napačno interpretirana. "Ni bil samotar, le raje se je družil z drugimi priseljenci. Bil je samozavesten mlad športnik, ki so mu bila všeč svetlolasa dekleta. Kot boksar je bil včasih celo ošaben, a kateri športnik pa ni. Bil je dober in tega se je zavedal," še razlaga Luis.
Potem pa je pred tremi leti Tamerlan nenadoma prekinil stike s prijatelji in znanci, zbrisal je svoj profil na Facebooku. Njegovi znanci so predvidevali, da se je vrnil v Rusijo, nihče od njih ni vedel, da se je poročil in imel otroka.
Njegova soproga je bila Katherine Russell, študentka in hčerka zdravnika in medicinske sestre. Zaradi Tamerlana je pustila študij in se spreobrnila v islam. Njuna hči Zahara je danes stara tri leta.
Kljub temu Tamerlanovo življenje nekako ni našlo stabilnosti. Zaradi boksa je pustil šolo, a tudi boksarska kariera v odrasli dobi ni cvetela, kot bi si želel. Redne zaposlitve ni dobil, zaradi prijave o družinskem nasilju pa ga je obravnavala policija.
Soseda družinice je povedala, da sta se Tamerlan in Katherine pogosto prepirala, ker pa ni bilo fizičnega nasilja, ni klicala policije, čeprav se je ob nekoliko čudaškem paru, kot ga je opisala, počutila nekoliko neprijetno.
Russellovi so po tem, ko je Tamerlan umrl v spopadu s policijo in je postalo jasno, da je bostonski bombaš, poslali izjavo za javnost, v kateri so zapisali, da ga očitno nikoli niso poznali. Kljub temu se besu in obsojanju javnosti niso mogli izogniti. Katherinini starši prodajajo hišo, po ulici pa redno patruljira policija, da bi jim zagotovila varnost.
Integracija v novo skupnost je težava večine emigrantov, meni raziskovalec Oliver Ballough, še posebej v skupini moških, ki pridejo v pozni adolescenci.
Ballough, ki je več let raziskoval čečensko diasporo v ZDA, pravi, da je težava v tem, da čečenska družba zaradi zatiranosti s strani Rusije moške vzgaja kot zelo odločne, samozavestne. "Imajo se za večvredne, kar pomeni, da jih neuspehi zelo prizadenejo."
Ko se je Tamerlan lani vrnil v Dagestan, je bil spremenjen človek, pravijo sorodniki, ki ga več let niso videli. Njegova mati je bila zadovoljna, da je našel vero. "Ves čas je bral, nehal je hoditi v nočne klube, študiral je Koran. Bral ga je v izvirniku, ni želel prevoda, čeprav bi bilo lažje," je povedala.
Čeprav brata nista nikoli od blizu videla vojne v Čečeniji, so kot druge pripadnike ljudstva tudi njiju zaznamovale zgodbe o vojnah, ki so terjale na tisoče življenj.
Ko se je torej Tamerlan desetletje po tem, ko je Vladimir Putin zatrl vstajo separatistov v Čečeniji, vrnil v Dagestan, je tam že delovala skupina ekstremistov, ki je tja prišla iz Čečenije. Vrnil se je v bolj verno in mnogo bolj nasilno mesto, kot ga je zapustil, ustvarila pa ga je kombinacija strogega političnega režima, korupcije in brezposelnosti.

Ali se je Tamerlan dejansko pridružil taborom, ki delujejo v kraju, namenjeni pa so urjenju "vojščakov", ni znano, se je pa v ZDA vrnil še bolj veren. Redno je obiskoval obrede in med enim izmed njih celo povzročil škandal, ko je pridigarja ozmerjal, da je premalo dosleden.
Njegov brat Džohar priznava, da ga je v kruto dejanje na maratonu napeljal Tamerlan, a zanj mnogi še zdaj ne morejo verjeti, da bi bil sposoben takšnega grozodejstva. Niti moški, ki mu je Tamerlan pred kratkim pomagal, ko je njegov avto sredi ceste ostal brez goriva. Spominjal ga je na prijaznega soseda, ne pa na zlobnega terorista.
Je pa temnejšo Tamerlanovo plat očitno od blizu doživljala njegova soproga Katherine Russell.
Russellova doslej javno ni govorila o soprogu, je pa kmalu potem, ko je bil Tamerlan v soočenju s policisti usodno ranjen, je njena družina objavila sporočilo za javnost.
Katherinin odvetnik je povedal, da jo je dogajanje močno prizadelo. V jutranji izjavi za javnost je zapisal, da Katherine o moževih dejavnostih ni vedela nič. poročila sta se leta 2010 in skupaj vzgajala otroka, Katherine pa je delala v domu za ljudi, ki ne morejo sami poskrbeti zase.
"Kot mati, sestra, hčerka in žena, Katie močno sočustvuje z držinami umrlih, ranjenimi in drugimi žrtvami. Ona in njena družina se le težko soočajo s to realnostjo," je zapisal in dodal, da Katherine skrbno sodeluje s preiskovalci.
O zakonu Američanke, ki je za voljo moža sprejela islam, in Tamerlana Cernajeva je sicer precej malo informacij, razen tistih, da sta se veliko prepirala. A kljub temu naj bi Tamerlan želel ženo in hčerko preseliti v Dagestan.
Russellova se je s Tamerlanom sicer poročila, ko je bila stara 21 let. Zaradi soproga ni le spremenila vere, ampak je tudi opustila študij, od takrat pa naj bi delala skoraj cele dneve, saj je bil Tamerlan brezposeln.
"Odšla je na fakulteto, nato pa smo jo pomonovno videli, ko se je brnila po enem letu, oblečena v burko," je medijem povedal sosed družine in dodal, da se je nekoč povprečna ameriška najstnica po poroki povsem spremenila.
Še bolj direktna je njena nekdanja sošolka, ki pravi, da ji je Tamerlan "opral možgane".
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.